Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

„Nadciąga katastrofa”. Żydzi z Duesseldorfu zastanawiają się nad opuszczeniem kraju

Żydzi z Dusseldorfu rozważają wyjazd z Niemiec z powodu niepokojąco wzrastającej wrogości wobec nich. – W gminie dyskutuje się o tym, kiedy nadejdzie czas, żeby opuścić Niemcy – mówi dyrektor gminy żydowskiej w Duesseldorfie.

Michael Szentei-Heise, dyrektor gminy żydowskiej w Duesseldorfie oraz jej przewodniczący Oded Horowitz uważają, że w Niemczech wzrasta antysemityzm w polityce i społeczeństwie. – W gminie dyskutuje się o tym, kiedy nadejdzie czas, żeby opuścić Niemcy – mówi dla WDR Szentei-Heise.

Przewodniczący gminy żydowskiej podczas upamiętnienia Kryształowej Nocy wspominał tamte wydarzenia, a także przyznał, że słyszał porównania obecnej sytuacji do tej z okresu przedwojennego. Zdaniem Horowitza „na horyzoncie widać nadciągającą katastrofę, ale Żydzi wciąż mogą opuścić Niemcy”.

Oded Horowitz dodał również, że najważniejszym momentem będą wybory parlamentarne w 2021 r. Według przewodniczącego „AfD nadal będzie rosnąć w siłę, a demokratyczne partie centrowe będą marginalizowane”.

Do słów przedstawicieli żydowskiej wspólnoty odniósł się również burmistrz Duesseldorfu Thomas Geisel z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, który ubolewa nad tym, że „członkowie społeczności żydowskiej mają wrażenie, że nadchodzą mroczne czasy”.

W podobnym tonie mówiła niedawno dla „Deutsche Welle” amerykańska Żydówka żyjąca w Berlinie Kyra Levine. Jej zdaniem „niewiedza dotycząca Żydów i odrażające stereotypy napędzające nienawiść do Żydów, przekazywane były kolejnym pokoleniom”.

 
Już w 2017 roku 78 proc. Żydów mieszkających w Niemczech czuło się zagrożonych. Liczba ataków na Żydów w RFN wzrosła w 2018 r. o 10 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim do 1646. Ale i przedtem zdarzały się w Niemczech ataki na synagogi. Antysemityzm nigdy nie zaniknął – oświadczyła Levine

za:www.tysol.pl

***


DW: "Nienawiść do Żydów w Niemczech nigdy nie zaniknęła"

Portal DW.com opublikował komentarz Kyry Levine do ataku na synagogę w Halle.

Już w 2017 roku 78 proc. Żydów mieszkających w Niemczech czuło się zagrożonych. Liczba ataków na Żydów w RFN wzrosła w 2018 r. o 10 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim do 1646. Ale i przedtem zdarzały się w Niemczech ataki na synagogi. Antysemityzm nigdy nie zaniknął - przekonuje autorka.
 

Chociaż Holocaust zakończył się w 1945 r., niewiedza dotycząca Żydów i odrażające stereotypy napędzające nienawiść do Żydów, przekazywane były kolejnym pokoleniom. W roku 2017 ponad połowa ankietowanych niemieckich 14- do 16-latków nie miało pojęcia, co wydarzyło się w Auschwitz. Prawie co siódmy dorosły również nie był w stanie powiedzieć, czym było Auschwitz i co tam się działo. Kłamstwo oświęcimskie jest w Niemczech przestępstwem. Jednak państwo to w niewystarczającym stopniu uświadomiło swoim obywatelom, czym były okrucieństwa przeszłości- zauważa.

Masowy mord na milionach Żydów i na wielu innych grupach ofiar jest dokładnie udokumentowany. Jeżeli ktoś nie zna tych niepodważalnych faktów, to my wszyscy musimy się wstydzić za to, że niewystarczająco wyedukowaliśmy młodsze pokolenia- stwierdza.

za:www.tysol.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.