Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

„Nieplanowane”: tłumy na seansie

Od 1 do 10 listopada film „Nieplanowane” w polskich kinach obejrzało ponad 172 tys. widzów.
– Wiedzieliśmy, że film spotka się z żywą reakcją. Tak było w innych krajach, ale u nas jest ona o tyle większa, że Polska jest jednym z niewielu miejsc, w których udało się wprowadzić film do szerokiej dystrybucji, w tym do największych sieci kin

– informuje „Nasz Dziennik” Liliana Surma z Domu Wydawniczego RAFAEL, dystrybutora filmu. Do kin przychodzą całe rodziny. Pani Marzena z Poznania była na niedzielnym seansie 10 listopada wraz z córką i synową. – Historia Abby Johnson jest naprawdę poruszająca. Podziwiam ją m.in. za odwagę, że pomimo tego, co przeszła, udało jej się przyznać do tego, co zrobiła, i zmieniła swoje życie – mówi pani Marzena. Jak dodaje, sala kinowa była pełna, a ludzie z wielkim skupieniem śledzili losy głównej bohaterki. – Po emisji obrazu ludzie wstawali z krzeseł i bili brawo. Jedna z osób zainicjowała też odmówienie „Zdrowaś Maryjo” w intencji wszystkich zabitych dzieci poczętych – relacjonuje poznanianka. Liliana Surma z RAFAELA przyznaje, że odzew na film jest ogromny. – Otrzymujemy wiele e-maili i telefonów od ludzi, którzy widzieli film. Ten obraz zmienia ich serca. Otrzymujemy też wiele świadectw osób, które dokonały aborcji lub w jakiś sposób uczestniczyły w tym procederze. Ten film daje im impuls do podjęcia przebaczenia i pogodzenia się z Bogiem, dzieckiem, samym sobą – podkreśla nasza rozmówczyni.

Drogi wyjścia

Za sukcesem filmu „Nieplanowane” stoi jego szczególna narracja. – Nie stygmatyzuje, nie zamyka drzwi do przejścia na drugą stronę, ale wskazuje drogę wyjścia dla kobiet, członków rodziny dotkniętych aborcją, lekarzy czy pracowników biznesu aborcyjnego – zaznacza Surma. Przyznaje jednak, że to jest nie w smak lewackim środowiskom. – Spotkaliśmy się z atakiem i krytyką aktywistów aborcyjnych i mediów mainstreamowych. Jedną z form prowokacji była próba zablokowania wejścia na pokaz filmu skierowana przeciwko prof. Bogdanowi Chazanowi – wylicza nasza rozmówczyni. Na obraz fala krytyki spadła jeszcze przed premierą, która miała miejsce 1 listopada. – Rozsyłane były e-maile do kin z wezwaniem do wycofania filmu „Nieplanowane” z repertuaru. Organizacje, których sztandarowym hasłem jest „prawo do wyboru”, chcą ten wybór ograniczać innym. Jednym z zarzutów jest to, że film namawia do agresji w stosunku do lekarzy dokonujących aborcji oraz kobiet, które się jej poddały – wyłuszcza Surma. To tylko świadczy o tym, że osoby formułujące te oskarżenia nie widziały filmu. – Tymczasem „Nieplanowane” afirmuje działania pokojowe, modlitewne, nacechowane miłością, a nie potępieniem – podkreśla Liliana Surma. Protesty środowisk aborcyjnych budzi także fakt, że w Polsce można zobaczyć film po ukończeniu 15. roku życia. – Przypomnę tutaj, że lewicowy projekt „Ratujmy kobiety” zakładał możliwość dokonania aborcji już u piętnastolatek bez zgody rodziców. Z tego wynika, że polskie piętnastolatki są wystarczająco dorosłe na dokonanie aborcji bez zgody rodziców, ale są zbyt młode na obejrzenie fabularnego filmu o tym procederze – podsumowuje Surma. W Stanach Zjednoczonych film dostał kategorię „R”, czyli możliwy do obejrzenia od 15. roku życia w towarzystwie opiekuna i powyżej 17. roku życia bez ograniczeń. Z zasady filmy z kategorią „R” w Polsce otrzymują od dystrybutorów kategorię od 15. roku życia.

Aneta Przysiężniuk- Parys

za:naszdziennik.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.