Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Petycja do MKOL-u. NIE dla startów transpłciowych mężczyzn w kobiecych zawodach!

Grupa organizacji kobiecych zrzeszonych w międzynarodowym stowarzyszeniu „Save Women Sport” wystosowała petycję do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w sprawie niedopuszczania biologicznych mężczyzn, identyfikujących się jako kobiety, do startów w kobiecych zawodach.

„Wytyczne dotyczące kategorii osób transpłciowych stworzone w 2015 r., które dopuszczają mężczyzn identyfikujących się jako kobiety do startu w kobiecych zawodach, są nie do zaakceptowania”, głosi petycja. „Redukcja testosteronu nie eliminuje męskich cech i predyspozycji, które dają przewagę transpłciowym mężczyznom nad biologicznymi kobietami”, dodają autorki.

„Dopuszczenie transpłciowych mężczyzn, określających się jako kobiety, do startu w damskich zawodach jest skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne”, piszą przedstawicielki „Save Women Sport”. „Poprzez stworzenie w 2015 r. przepisów umożliwiających im to, zdradziliście obowiązek chronienia kobiet i zapewnienia bezpieczeństwa kobiecym zawodom. Sprowadza się to do rażącej dyskryminacji kobiecych zawodniczek ze względu na płeć”. Przełożenie Igrzysk Olimpijskich które miały się odbyć w bieżącym roku w Tokio, na 2021 r. z powodu pandemii koronawirusa rzeczniczki praw kobiecych zawodniczek uważają za dobrą okazję do wycofania tego krzywdzącego sportsmenki zapisu.

„Jeśli nadal będzie dozwolone, aby mężczyźni (biologiczni) startowali jako kobiety w damskich zawodach, to kobiecy sport przestanie istnieć”, mówi Beth Stelzer, jedna z inicjatorek wystosowania petycji do MKOL, w wywiadzie dla „Daily Caller”. „Będziemy mieli męską i koedukacyjną Olimpiadę, ale nigdy już nie będzie kobiecych Igrzysk Olimpijskich. Uczciwość wobec kobiet podczas startów na Olimpiadzie polega na organizowaniu osobnych zawodów dla kobiet i dla mężczyzn. Trasgenderowi mężczyźni, którzy identyfikują się jako kobiety nadal są biologicznymi mężczyznami, a dopuszczanie ich do startów w damskich konkurencjach jest mocno krzywdzące wobec kobiecych zawodniczek”, kontynuuje Stelzer.

Na potwierdzenie słuszności tej tezy, Stelzer przytacza artykuł opublikowany w czerwcu ubiegłego roku w „Journal of Medical Ethics”: „Młodzi, zdrowi mężczyźni nie tracą znaczącej masy mięśniowej po obniżeniu testosteronu (poniżej wytycznych MKOL-u), a pośredni wpływ testosteronu na naturalne czynniki, takie jak struktura kości, objętość płuc i wielkość serca nie ulegają zmianie w wyniku terapii hormonalnej”, zatem „nieuczciwie nabyte korzyści dla «zawodniczek» transpłciowych” (czyli mężczyzn), dopuszczalne przez wytyczne MKOL-u, są rażąco krzywdzące dla kobiet-zawodniczek”, konkluduje Beth Stelzer.

Opisywany zapis przeczy idei szlachetnej rywalizacji sportowej, która przeświecała Igrzyskom Olimpijskim od początku ich istnienia, zatem pozostaje mieć nadzieję, iż dzięki interwencji działaczek, zostanie anulowany.

za:bialykruk.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.