Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Władze tureckie zapowiadają walkę z prześladowaniem chrześcijan.

W związku z powtarzającymi się aktami przemocy wobec chrześcijan w Turcji władze zapowiedziały, że podejmą wszelkie możliwe środki, aby zapewnić harmonię międzyreligijną oraz poszanowanie mniejszości. Rzecznik rządu Recepa Tayyipa Erdogana, Fahrettin Altun, w wypowiedzi dla oficjalnej agencji informacyjnej Anadolu po niedawnych atakach na kościoły ormiańskie w Stambule oznajmił, że wydarzenia te „powodują głęboki smutek” i „nie pozostaną bez kary”.

Zapewnił, że zostaną przeprowadzone szczegółowe dochodzenia, a osoby odpowiedzialne będą ścigane sądownie. Stanowczo potępił jakiekolwiek działania mogące „podważyć braterstwo” w kraju i zapowiedział, że dołoży się wszelkich starań, aby zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości. Na zakończenie dodał, że w imieniu rządu oraz instytucji państwowych wezwano władze ormiańskiego kościoła Surp Krikor, aby wyrazić ubolewanie oraz przeprosiny za doznany atak.

Przykładem ataku na mniejszość chrześcijańską w Turcji może być incydent, do jakiego doszło pod koniec maja w Kuzguncuk na przedmieściach Stambułu. Nieznany sprawca usunął krzyż z fasady tamtejszego kościoła ormiańskiego. Po zgłoszeniu zdarzenia zatrzymano podejrzanego, który został tymczasowo aresztowany w oczekiwaniu na dalszy rozwój śledztwa. Jak na razie policja nie podała danych zatrzymanego ani motywu dokonanego przezeń czynu, który wpisuje się w kontekst wzrastających aktów przemocy wobec chrześcijan, podsycanych – według niektórych aktywistów oraz działaczy opozycji – przez aparat państwowy. Oprócz ataków na kościoły dochodzi także do osobistych dramatów poszczególnych osób, jak w przypadku małżeństwa Houmouza i Simoni Diril. Obydwoje zaginęli w styczniu na południowym wschodzie kraju. W drugiej połowie marca znaleziono ciało kobiety; los jej męża pozostaje nieznany pomimo upływu pięciu miesięcy. „Mamy wrażenie”, mówi parlamentarzysta opozycji, Tuma Çelik, „że w łonie aparatu państwowego są wpływowe osoby, które chcą zapobiec nowej chrześcijańskiej obecności na tym terenie poprzez aresztowania i porwania, zarówno osób świeckich, jak i księży”.

za:bialykruk.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.