Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Oni nic nie wiedzą

Zdewastowanie pomnika Tadeusza Kościuszki podczas zamieszek w Waszyngtonie (np. napisami „Fuck Trump”) to jedno z najbardziej kuriozalnych, a jednocześnie symbolicznych wydarzeń naszych czasów. Wszak Tadeusz Kościuszko był sam powstańcem, rewolucjonistą, żołnierzem walczącym o wyzwolenie Stanów Zjednoczonych i Rzeczypospolitej spod imperialnego jarzma oraz, jakbyśmy to dziś powiedzieli, upominał się o prawa wykluczonych czarnych

(swój majątek przekazał Jeffersonowi na wykup niewolników), Indian czy chłopów na ziemiach Rzeczypospolitej.

A mimo to pewnie został uznany przez zrewoltowany tłum za jakiegoś „białego suprematystę”. W polskim internecie sympatyzujący z protestami w USA tłumaczyli, że tamci przecież nie wiedzieli. Ale właśnie na tym polega problem, że nie wiedzieli. Nie mają pojęcia o niczym. Oto nowe pokolenie, nowy świat. Takich, którzy odczuwają słuszny gniew, ale generalnie niewiele wiedzą poza tym, co wyczytali czy raczej obejrzeli na portalach społecznościowych. I nie chodzi tylko o tych rozgniewanych mieszkańców amerykańskich gett i lewackich zadymiarzy. To byłoby zbyt proste. Arogancja, ignorancja i bełkot to już domena całego świata i wszystkich barw politycznych.

Marcin Herman

za:niezalezna.pl

***

Skandal! Zdewastowano pomnik Kościuszki w Warszawie

Jak informuje Polsat News, w nocy z wtorku na środę nieznane osoby zniszczyły pomnik Kościuszki w Warszawie, malując na nim czarnym sprayem napis “black lives matter”. Wandale wykorzystali hasło, które towarzyszy masowym protestom w Stanach Zjednoczonych po zabójstwie czarnoskórego Geroge’a Floyda przez policjanta.

– Dziś w nocy zdewastowano warszawski pomnik Kościuszki. Napis nawiązuje do dramatycznych wydarzeń w USA, a stołeczny monument jest wierną repliką tego, który stoi nieopodal Białego Domu w Waszyngtonie – napisał dziennikarz Polsat News Dawid Styś.

Przypomnijmy, że kilka dni temu doszło do zdewastowania pomnika Kościuszki w stolicy Stanów Zjednoczonych. Wiele wskazuje na to, że zdarzenia z Waszyngtonu stały się źródłem inspiracji dla osób, które dokonały podobnego aktu wandalizmu w Warszawie. Napis “Black Lives Matter” to hasło aktywistów afroamerykańskich prowadzących kampanię przeciwko przemocy i rasizmowi , które ich zdaniem wymierzone są w społeczność czarnych w Ameryce.

Choć jeszcze do stołecznej policji nie dotarło oficjalne zgłoszenie w sprawie zdewastowania pomnika, na miejsce zostali już wysłani funkcjonariusze mający za zadanie zabezpieczyć wszelkie dowody w tej sprawie, w tym również nagrania z monitoringu. “Jeśli zgłoszenie się pojawi, będziemy mieć już zebrany materiał” – powiedział nadkom. Robert Szumiata, oficer Prasowy Komendanta Rejonowego Policji Warszawa I w rozmowie z Polsat News.

Dodajmy, iż gen. Kościuszko, zwany Bohaterem Dwóch Narodów, był generałem brygady Armii Kontynentalnej w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Jako inżynier wojskowy wsławił się budową fortyfikacji dla Armii Kontynentalnej, w tym twierdzy West Point nad rzeką Hudson.

Po upadku powstania przeciw Rosji w 1794 r. (zwanego na jego cześć insurekcją kościuszkowską), w którym Kościuszko dowodził jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej i uwolnieniu przez Rosjan, powrócił na kilkanaście miesięcy do Stanów Zjednoczonych. Witany był jako bohater walk o niepodległość dwóch narodów.

Kościuszko zaprzyjaźnił się z Thomasem Jeffersonem, amerykańskim prawnikiem, działaczem niepodległościowym, jednym z autorów Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, który został trzecim prezydentem USA (1801-1809). Kościuszko w swoim testamencie przekazał część majątku na wykupienie czarnoskórych niewolników.

 
za:www.stefczyk.info

Copyright © 2017. All Rights Reserved.