Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Kolejna profanacja katolickiej katedry! Kanada zmaga się z falą antykatolickich ataków

Skradzione we wtorek zabytkowe tabernakulum z katolickiej katedry św. Katarzyny Aleksandryjskiej w St. Catharines w prowincji Ontario (Kanada) odnaleziono porzucone w kanale. Niestety, nie wiadomo, co się stało z konsekrowanymi hostiami. Na nagraniu z kamer monitoringu z nocy 8 września widoczne są dwie osoby (mężczyzna i kobieta), które dokonały włamania do świątyni.

Grupa parafian podjęła na własną rękę poszukiwania zaginionego tabernakulum. Odnaleźli je w Centennial Park, częściowo zanurzone w przepływającym przez park kanale. Cyborium było uszkodzone, nie było także poświęconego kielicha z konsekrowanymi hostiami. „W pobliżu odnalezionego tabernakulum nie było Najświętszego Sakramentu; mamy nadzieję, że hostie w naturalny sposób rozpuściły się w wodzie”, powiedziała w wywiadzie dla Life Site News Margaret Jong z jednej z rad parafialnych z diecezji St. Catharines.

We wtorek, bezpośrednio po bulwersującym wydarzeniu, biskup Gerald Bergie apelował podczas wywiadu radiowego do złodziei, aby nie sprofanowali hostii, ale zwrócili je w nienaruszonym stanie.

Proboszcz katedry ks. Donald Lizzotti w wywiadzie dla Life Site News powiedział, iż był głęboko zszokowany kradzieżą tabernakulum. Wyraził też głęboką ulgę, iż tabernakulum zostało odnalezione, mimo iż było bardzo mocno uszkodzone. „Drzwiczki zostały wyrwane, zniknęło też wszystko, co było umieszczone wewnątrz tabernakulum”, powiedział ks. Lizzotti. Odnalazło się jednak jedno skrzydło drzwiczek, które podczas Mszy św. złożył na jego ręce jeden z parafian. Otrzymał je od mężczyzny, który, jak powiedział, odnalazł je porzucone w Centennial Park.

Włamanie i kradzież musiały być bardzo precyzyjnie zaplanowane. „Tabernakulum było przyśrubowane do drewnianych elementów ołtarza. Co więcej, miało metalową obudowę, która wyglądała jak kolejne tabernakulum; złodzieje usunęli ją, zanim wyrwali tabernakulum z ołtarza. To było bardzo ciężkie; musiały dokonać tego dwie osoby”, powiedział ks. Lizzotti.

Kapłan powiedział także, iż policja nie odnalazła odcisków palców ani na odnalezionym tabernakulum, ani na elementach ołtarza. Wygląda na to, że złodzieje dokładnie pozacierali dowody zbrodni.

„Niestety, najprawdopodobniej doszło do przerażającego aktu profanacji Najświętszego Sakramentu”, mówi dr Christian Elia, dyrektor wykonawczy Katolickiej Ligi Praw Obywatelskich. „To straszne, że nasze kościoły i miejsca kultu padają ofiarą gwałtownych antykatolickich ataków”. Jak potwierdza ks. Lizzotti, obudowa tabernakulum nie była wykonana ze złota, trudno zatem przypuszczać, aby opisywany akt wandalizmu miał wyłącznie cel rabunkowy. Niestety, nie jest to odosobniony przypadek ani w Kanadzie, ani w Stanach Zjednoczonych.

za:bialykruk.pl

***

Smutne obrazy zwiedzionych. Niestety, nic nowego. Od początku...

kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.