Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Ministerstwo kultury realizuje program powstania sieci nowoczesnych muzeów

Resort kultury prowadzi na terenie całego kraju ponad 100 projektów muzealnych. Powstaje sieć nowoczesnych placówek, które mają uzupełniać białe plamy w polskiej pamięci narodowej. W tym roku planowane jest m.in. otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru. W kolejnym gotowe mają być Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu oraz Muzeum Historii Polski.

III Rzeczpospolita wybiórczo podchodziła do narodowej pamięci. Ważne inwestycje muzealne były blokowane i odkładane w czasie – tłumaczy wicepremier Piotr Gliński.

    – To jest nieprzypadkowe działanie, jeśli ktoś pozbawia wspólnotę pamięci politycznej. Robi to po to, aby ją osłabiać. Jest to zupełnie oczywiste – mówi minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Piotr Gliński.

W narodowej pamięci nie było miejsca dla Żołnierzy Wyklętych. Wciąż za mało podkreślano dramat polskiego narodu w trakcie II wojny światowej. Pokazuje to historia Westerplatte, legendarnego miejsca, gdzie w 1939 roku pierwsi Polacy chwycili za broń. Szczątków obrońców Wybrzeża nikt przez lata nie szukał.

    – Rzeczpospolita, po roku 1989, przez 30 lat nie odnalazła jednych z najważniejszych bohaterów polskiej świadomości i nie zbudowała muzeum na Westerplatte – mówi dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki.

Dopiero niedawno na Westerplatte odnaleziono szczątki bohaterów. Pięciu z nich udało się do tej pory zidentyfikować. 1 września 2022 roku doczekają się oni uroczystego pochówku. Wtedy też będą znane nazwiska pozostałych odnalezionych obrońców Wybrzeża. W 2026 roku na Westerplatte otwarte zostanie muzeum.

    – W roku 2022 planujemy wernisaż wystawy w budynku elektrowni. To będzie pierwszy muzealny budynek na półwyspie Westerplatte w ramach naszej inwestycji – informuje dr Karol Nawrocki.

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 to jedna z wielu placówek, jakie przy udziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstają na 100-lecie niepodległości Polski. To cała sieć instytucji, w skład których wchodzi projekt flagowy, czyli Muzeum Historii Polski w Warszawie.

    – Muzeum Historii Polski będziemy otwierać we wrześniu 2022 roku, czyli za niecałe dwa lata – mówi minister Piotr Gliński.

Największe eksponaty są już w muzeum. Po otwarciu placówkę ma odwiedzać ponad 500 tys. osób rocznie. Bardziej zaawansowane prace trwają w Ostrowi Mazowieckiej. W tym roku planowane jest otwarcie Muzeum Dom Rodziny Pileckich – wskazuje dyrektor Karol Madaj.

    – Z jednej strony chcemy pokazać postać Witolda Pileckiego, a z drugiej strony chcemy sami być jak on. Chcemy zrobić to, co on robił, czyli dokumentować, pisać, pokazywać terror niemiecki, zagładę Żydów – wyjaśnia Karol Madaj.

W przygotowaniu jest wystawa stała, która ma przypominać raport. W ten sposób dotrzemy do relacji świadków i archiwalnych dokumentów. Blisko otwarcia jest też Muzeum Pamięci Sybiru. Placówka na dobre zacznie działać 17 września – podkreśla dyrektor Wojciech Śleszyński.

    – Poprzez wystawę będą nas prowadzić autentyczne głosy, relacje osób, które były na Syberii czy w Kazachstanie. Podobnie jest w przypadku audio przewodnika – mówi dyrektor prof. Wojciech Śleszyński.

Właściwego upamiętnienia po latach doczekała się także „Zbrodnia Piaśnicka”. W lasach w okolicach Wejherowa mordowano polską inteligencję. Doświadczenie przy tej zbrodni posłużyło później Niemcom w realizacji kolejnych planów eksterminacji. W Muzeum Piaśnickim powstaje już wystawa stała.

    – Stworzyliśmy scenariusz i koncepcję wystawy. Muzeum będzie funkcjonować docelowo w historycznym miejscu, w tzw. willi doktora Panka – mówi Teresa Patsidis, zastępca dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, która nadzoruje budowę muzeum.

W trakcie wojny willa należąca do polskiego patrioty, Franciszka Panka, została przejęta przez gestapo. Stamtąd zapadały decyzje o egzekucjach w lasach piaśnickich.

Kolejne dramatyczne karty polskiej historii w swoim nauczaniu przywoływał św. Jan Paweł II. W sieci muzeów na terenie całego kraju, to w Toruniu, przy współpracy resortu kultury i Fundacji Lux Veritatis, powstaje Muzeum Pamięć i Tożsamość. Tutaj także niebawem ruszą prace nad realizacją wystawy stałej.

    – Muzeum postawiło bardzo wysoko poprzeczkę, jeśli chodzi o termin realizacji. Chcemy, żeby wystawa była gotowa najdalej w 2022 roku – informuje Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Muzeum Pamięć i Tożsamość to historia Polski pokazana przez aksjologię św. Jana Pawła II – podkreśla wicepremier Piotr Gliński. I dodaje, że w placówce uwypuklone zostaną tysiące relacji bohaterskiej postawy Polaków, którzy ratowali Żydów w trakcie wojny.

    – To są materiały, które muszą być przedstawione szerszej publiczności. Najlepszą formą prezentowania świadectw postawy chrześcijańskiej jest zorganizowanie muzeum przy Parku Pamięci – mówi minister Piotr Gliński.

Park Pamięci w Toruniu działa od tego roku, podobnie jak otwarte na 100-lecie Bitwy Warszawskiej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W Lublinie ma powstać Muzeum Kresów. W Chełmie – Muzeum Rzezi Wołyńskiej. Łącznie w tej chwili resort kultury prowadzi ponad 100 projektów muzealnych na terenie całego kraju.


za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.