Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nagroda za przywracanie prawdy historycznej

Ojcowie redemptoryści z Radia Maryja zostali uhonorowani przez IPN za utrwalanie pamięci o bohaterstwie Polaków w czasie II wojny światowej.

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody Instytutu Pamięci Narodowej „Kustosz Pamięci Narodowej”. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się ojcowie redemptoryści posługujący w Radiu Maryja.

Prezes IPN zwrócił uwagę na wiele inicjatyw Radia Maryja oraz jego wkład w utrwalanie i propagowanie historii. – Ale to, co Kapituła chciała uhonorować, to tworzenie przez to radio przez lata przestrzeni rozmowy, dyskusji dla tych, których nie chciano pamiętać w latach 90. i później w pierwszych latach XXI wieku – podkreślił dr Jarosław Szarek. Dodał, że słuchacze Radia Maryja „to ludzie całym sercem kochający Polskę”. Zaznaczył, że nie można zapomnieć, iż doznawali oni wielu krzywd, a dzięki Radiu Maryja tej krzywdy było mniej.

Instytut Pamięci Narodowej przypomniał też, że rozgłośnia radiowa, założona przez duchownych ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, od 30 lat przybliża słuchaczom treści religijne, społeczne oraz historię Polski. W 1998 roku ojcowie z Radia Maryja zaapelowali do słuchaczy o przekazywanie świadectw dotyczących czasów niemieckiej okupacji. Reakcja słuchaczy zaowocowała ujawnieniem ogromnej skali pomocy niesionej przez Polaków Żydom skazanym na zagładę. Na podstawie zebranych świadectw wydano dwutomową publikację pt. „Godni synowie naszej Ojczyzny”. Jej nowe wydanie zostało uzupełnione o tłumaczenie relacji na język angielski.

– Uważam, że nagroda za przywracanie prawdy historycznej należała się jak najbardziej ojcom redemptorystom. Ich działalność upamiętniająca jest olbrzymia i niezwykle szeroka – zaznacza w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Wojciech Polak, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, członek Kolegium IPN.

Nasz rozmówca wskazuje, że te zasługi widoczne są chociażby w ramach istniejącego od sierpnia 2020 roku Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Przypomina o upamiętnieniu w tym miejscu kilkudziesięciu tysięcy osób zaangażowanych w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej oraz o upamiętnieniu sprawiedliwych Ukraińców, którzy z kolei ratowali Polaków w czasie rzezi na Wołyniu.

za:www.naszdziennik.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.