Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Puławy ze specjalną tablicą od Andrzeja Dudy

Prezydent Duda wręczył okolicznościowe tablic gospodarzom obiektów wpisanych na listę Pomników Historii. Taką tablicę otrzymał zespół pałacowo-parkowy - siedziba rodu Czartoryskich w Puławach

(Lubelskie). - To uhonorowanie to prestiż dla naszego miasta - ocenił prezydent Puław Paweł Maj.
dp | Niezalezna.PL

https://www.pulawy.eu

Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że lista Pomników Historii to "pewien wyjątkowy status, który zostaje nadany obiektowi, założeniu architektonicznemu, urbanistycznemu". "Bardzo wiele jest tutaj różnych form tych zabytków, które w ten szczególny sposób chcemy z jednej strony podnieść na piedestał, a z drugiej strony zapewnić im także szczególną ochronę" – podkreślił.

Prezydent Puław Paweł Maj powiedział, że dostrzeżenie roli osady pałacowej i dziedzictwa historyczno-kulturowego dworu Czartoryskich dla Puław i dla Polski ma ogromne znaczenie.

"Takie uhonorowanie to przede wszystkim prestiż dla miasta, bo w tej chwili jest w Polsce tylko 114 pomników historii. Na tej liście znajdują się często małe obiekty np. kościoły, a w przypadku Puław to dosyć duży obszar, co pozwala turyście na dłuższy okres zwiedzania i pobytu w mieście" - podkreślił Maj.

Obszar pomnika historii obejmuje historycznie ukształtowaną przestrzeń zespołu z parkiem, pałacem, kordegardami, Domem Gotyckim, Świątynią Sybilli, Domkiem Greckim, pałacem "Marynki", Domkiem Chińskim, Domkiem Aleksandryjskim, kaplicą pałacową i dzwonnicą, elementami małej architektury oraz grotami - powiedział Maj.

W XIX w. w pawilonach Świątyni Sybilli i Domku Gotyckiego księżna Izabela Czartoryska założyła pierwsze w Polsce muzeum, gromadząc w nim pamiątki narodowe podtrzymujące idee patriotyczne w dobie rozbiorów, a stylizowany na "ogród wolności" park wyraża umiłowanie ojczystego krajobrazu.

Miejsce, gdzie zawiśnie tablica, zostanie ustalone po konsultacjach z konserwatorem zabytków Dariuszem Kopciowskim.

"Będzie z pewnością wkomponowana w całość zespołu tak, aby nie wprowadzać chaosu urbanistyczno-architektonicznego" - dodał Maj.

31 maja 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie w sprawie uznania za pomnik historii zespołu pałacowo-parkowego w Puławach. Rozporządzenie weszło w życie 8 czerwca br.

 
Źródło: niezalezna.pl, PAP

***

Dlaczego tu? Aaaaa... Puławy to miasto i mojej historii...licealnej. I nie tylko.

kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.