Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Rosja: Sąd Najwyższy nakazał likwidację stowarzyszenia Memoriał

Sąd Najwyższy Rosji nakazał we wtorek likwidację stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się badaniem zbrodni stalinowskich. Przedstawiciele organizacji zapowiadają odwołanie się od tej decyzji.

Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku prokuratury generalnej w sprawie likwidacji stowarzyszenia Memoriał, jego regionalnych oddziałów i "innych strukturalnych organizacji" - ogłosiła sędzia Ałła Nazarowa.

Adwokatka organizacji Maria Ejsmont zapowiedziała odwołanie się od wyroku, który oceniła jako nielegalny i bezpodstawny - podaje TASS.

Odwołanie w Rosji, a w razie konieczności także do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zapowiedział też szef Memoriału Jan Raczyński. Dodał, że niemożliwe jest całkowite powstrzymanie działalności Memoriału, ponieważ organizacja posiada struktury, nie będące osobami prawnymi - pisze Interfax.

Przed sądem zgromadziło się ponad 100 osób na znak wsparcia dla organizacji. Zebrani krzyczeli "hańba" po ogłoszeniu wyroku. Świadkowie twierdzą, że kilka osób zatrzymano za próbę rozwieszenia plakatów.

Według SN stowarzyszenie Memoriał naruszało przepisy o tzw. zagranicznych agentach. Podczas wystąpień stron przedstawiciele prokuratury generalnej twierdzili, że Memoriał działa, naruszając prawo, ignoruje wymogi ustawy o zagranicznych agentach w sprawie oznaczania swoich materiałów, podkreśla swój szczególny międzynarodowy status - pisze Interfax.

Przedstawiciel strony skarżącej powiedział, że Memoriał spekuluje wokół tematu represji i tworzy fałszywy obraz ZSRR jako terrorystycznego państwa, zniekształca historię Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i rehabilituje nazistowskich zbrodniarzy.

Za "zagranicznego agenta" stowarzyszenie Memoriał, zajmujące się badaniem "białych plam" rosyjskiej historii najnowszej, zostało uznane w 2016 roku. Działające w ramach Memoriału centrum obrony praw człowieka otrzymało ten status jeszcze wcześniej, w 2014 roku.

Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe stowarzyszenie historyczno-oświatowe, charytatywne i obrony praw człowieka "Memoriał" - powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.

Od 30 lat Memoriał zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym represji wobec Polaków. Centrum obrony praw człowieka Memoriału nagłaśnia przypadki łamania praw człowieka; prowadzi też wykaz więźniów politycznych w Rosji.

za:info.wiara.pl
***

Polskie reakcje na decyzję Sądu Najwyższego Rosji o likwidacji stowarzyszenia „Memoriał”

„Polska jest wdzięczna organizacji Memoriał, która przez lata przyczyniła się do odkrywania prawdy o sowieckich zbrodniach na wielu narodach, w tym na Polakach” – napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda.

Sąd Najwyższy Rosji pozytywnie rozpatrzył wniosek prokuratury generalnej, która domagała się likwidacji organizacji Memoriał i nakazał jej rozwiązanie. Stowarzyszenie od lat zajmowało się badaniem zbrodni stalinowskich. Jego prawna przedstawicielka Maria Ejsmont ogłosiła, że od nielegalnej i bezpodstawnej decyzji sądu złożone zostanie odwołanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

We wtorek sędzia Anna Nazarowa oznajmiła, że stowarzyszenie Memoriał działało w sposób sprzeczny z przepisami mówiącymi o tak zwanych zagranicznych agentach.

„(…) to wyrok na całe rosyjskie społeczeństwo obywatelskie, a zamknięcie tej instytucji jest publicznym usprawiedliwieniem stalinowskich represji” – oświadczyło stowarzyszenie. Według Memoriału, werdykt oznacza, że w przekonaniu władz Rosji, „represje w przeszłości były konieczne i pożyteczne, a teraz też są nam potrzebne”. „Represje trwają i dziś, będzie to mieć katastrofalne skutki dla całego kraju” – napisał Memoriał.

Z kolei zdaniem rosyjskiej prokuratury generalnej, Memoriał „narusza prawo, ignoruje wymogi ustawy o zagranicznych agentach w sprawie oznaczania swoich materiałów, podkreśla swój szczególny międzynarodowy status”. Oskarżyciele uważają, iż Memoriał „spekuluje wokół tematu represji i tworzy fałszywy obraz ZSRR jako terrorystycznego państwa, zniekształca historię Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i rehabilituje nazistowskich zbrodniarzy”.

Memoriał, czyli Międzynarodowe stowarzyszenie historyczno-oświatowe, charytatywne i obrony praw człowieka Memoriał, funkcjonuje od lat 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Dziesięć spośród nich działa poza granicami Rosji. Sieć bada przypadki i mechanizmy represji stosowanych przez Związek Sowiecki.

Na decyzję Sądu Najwyższego Rosji zareagował prezydent Andrzej Duda. „Polska jest wdzięczna organizacji Memoriał, która przez lata przyczyniła się do odkrywania prawdy o sowieckich zbrodniach na wielu narodach, w tym na Polakach. Memoriał nie bez przyczyny nazywany jest sumieniem Rosji, a sumienia nie da się ani zdusić, ani zdelegalizować” – napisał w mediach społecznościowych.

– Potępiamy decyzję sądu i wspieramy Memoriał. Polska nigdy nie opuści tych wspaniałych ludzi – stwierdził z kolei rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

„Memoriał od końca lat 80-tych skupia wokół siebie środowiska organizacji dbających o upamiętnianie ofiar sowieckiego totalitaryzmu oraz walczy o prawa człowieka. Powstanie i funkcjonowanie Memoriału było namacalnym dowodem na demokratyzację życia publicznego w Związku Socjalistach Republik Sowieckich, a później w Federacji Rosyjskiej” – napisał w swym oświadczeniu dr Karol Nowacki, prezes IPN.

„Działacze Stowarzyszenia, poprzez zainicjowanie uchwalonej w 1991 r. ustawy o ofiarach represji politycznych, przywrócili cześć i godność milionom Rosjan i osobom innych narodowości prześladowanym i zamordowanym przez sowiecki aparat represji” – dodał.

„Instytut Pamięci Narodowej od lat współpracuje z Memoriałem. Dzięki materiałom uzyskanym od Stowarzyszenia mógł powstać Indeks Represjonowanych. W efekcie tysiące Polaków poznało losy swych bliskich, którzy byli represjonowani i zginęli na Wschodzie” – przypomniał prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

za:pch24.pl/polskie-reakcje-na-decyzje-sadu-najwyzszego-rosji-o-likwidacji-stowarzyszenia-memorial/

***
No-popatrzcie ludzie! Cywlizacja!
Sąd zdecydował.
A kiedyś takie wynaturzenia ;-( nie mogłyby mieć po prostu miejsca.
Odpowiednie organy zadbałyby-profilaktycznie-aby ogniska .... niekoncesjonowanej pamięci :-( nie powstały.
kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.