Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Bolesna porażka sądowa Lempart i Suchanow. Muszą zapłacić ogromne odszkodowanie

30 grudnia Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Marcie Lempart i Klementynie Suchanow przeprosić Cyntię Harasim z portalu Niezalezna.pl. Liderki "Ogólnopolskiego Strajku Kobiet" muszą też wypłacić dziennikarce odszkodowanie w wysokości ponad 50 tysięcy złotych.

 O wyroku poinformował na Twitterze Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia, która wsparła dziennikarkę w jej działaniach sądowych.

"W dniu 30.11. 2021br. SO w Warszawie wydał wyrok in absentia i nakazał M. Lempart oraz K. Suchanow przeprosić dziennikarkę @Cyntia_Harasim za naruszenie jej dóbr osobistych oraz zapłacić zadośćuczynienie w ponad 50.000 zł. Reduta @DobreImiePolski wspiera prawnie Cyntię! Sukces!" – czytamy we wpisie Świrskiego.

"Dziękuję @DobreImiePolski Zadośćuczynienie trafi (30 tys) do Domu Sióstr w Broniszewicach a 20 tys ma pokryć w małej części uszczerbek na zdrowiu fiz którego doznałam w trakcie wyk. obow. służb. Traktuję to jako zwycięstwo Prawych Reporterów w których imieniu występowałam" – skomentowała sprawę Cyntia Harasim.

Atak na dziennikarkę

Wyrok dotyczy zdarzenia, które miało miejsce 24 listopada 2020 roku. Tego dnia na zorganizowaną przez Lempart i Suchanow konferencję prasową nie wpuszczono kilku dziennikarzy. Pod siedzibą OSK doszło do zamieszania, w wyniku których Harasim została poszkodowana.

Dziennikarka postanowiła skierować sprawę do sądu. Pozwała Martę Lempart i Klementynę Suchanow o naruszenie dóbr osobistych i nietykalności osobistej.

Złamano prawo prasowe

W rozmowie z portalem polskatimes.pl prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski zwrócił uwagę, że Lempart i Suchanow złamały prawo prasowe, które stanowi, że dziennikarzowi nie wolno utrudniać wykonywania czynności zawodowych.

– Panie Lempart i Suchanow tak kierowały ruchem w trakcie konferencji, że pani Harasim została uderzona drzwiami i doznała uszczerbku na zdrowiu, co wymagało późniejszego leczenia. A to są konkretne koszty – stwierdził Świrski.

Prezes poinformował, że aktywistki "przez długi czas nie unikały odebrania dokumentów procesowych". – W tej sytuacji sąd wydał wyrok zaoczny. Pozwane mają zapłacić odszkodowanie oraz wystosować przeprosiny – powiedział polskatimes.pl Maciej Świrski.

– Jak się sprawa dalej potoczy to trudno nam orzec, ale sam fakt, że sąd uznał naszą argumentację podaną w pozwie, jest bardzo znaczący. Wiemy bowiem, jak działają sądy w Polsce. Pozwane mają oczywiście prawo do złożenia sprzeciwu od wyroku – dodał szef Reduty Dobrego Imienia

za:dorzeczy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.