Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Luter był przeciwnikiem teorii kopernikańskiej

Wielu ludzi twierdzi, że teoria Kopernika spotkała się z nieprzychylnością władz Kościoła Katolickiego, tymczasem zajadłymi przeciwnikami i to długo po śmierci astronoma byli zwolennicy reformacji. „Ludzie słuchają improwizowanego astrologa, który za wszelką cenę chce udowodnić, że to nie niebo się kręci, ale ziemia. Aby wystawić na pokaz inteligencję, wystarczy coś wymyślić i podać to jako pewnik. Ów Kopernik, w swojej głupocie, chce zburzyć wszystkie zasady astronomii” – to słowa Marcina Lutra

na wieść o teorii kopernikańskiej. Wtórował mu jego zwolennik i współpracownik Melanchton, dodając: „Nie będziemy tolerować podobnych fantazji”.

Kopernik jako kanonik katedry we Fromborku dostał zgodę od władz kościelnych na zbudowanie obserwatorium na fromborskiej wieży, a także przekazano mu fundusze na sporządzenie, bardzo drogich wówczas, instrumentów astronomicznych. Zainwestował w swe dzieło także część własnych pieniędzy, otrzymanych za opracowanie projektu reformy kalendarza, o co poprosiło Kopernika zgromadzenie Soboru Laterańskiego.

W 1534 roku opublikował swe dzieło „O obrotach ciał niebieskich”, które zadedykował papieżowi Pawłowi III, uzyskując wcześniej zgodę na druk kościelny tzw. imprimatur od kardynała wywodzącego się z zakonu dominikanów. Święte Oficjum wpisało pracę Kopernika na indeks ksiąg zakazanych, jednak zaznaczając, że czyni się tak, gdyż nie można na razie traktować tej teorii jako pewnik, a jedynie hipotezę. Warto dodać, że wielu astronomów, uznawanych wówczas za wybitnych, opowiadało się nadal za systemem ptolemejskim.Sam Galileusz, choć był zwolennikiem Kopernika, nie umiał udowodnić jego tez empirycznie, a w dodatku wdał się w spór z astronomami jezuickimi z rzymskiego obserwatorium, którzy badali kometę jaka pojawiła się na niebie w 1618 roku. Jezuici twierdzili, że to istniejące ciało niebieskie, natomiast Galileusz twierdził iż to jedynie złudzenie optyczne.

Nieustannie przeciwnikami Kopernika i wszystkich tych, którzy popierali jego teorię były uniwersytety protestanckie. Kepler za obronę systemu kopernikańskiego został usunięty przez kolegów z protestanckiego kolegium teologicznego w Tybindze.Wygnany z Niemiec, pojechał do Pragi, a za nim ciągnęło się odium bluźniercy. Z tej sytuacji skorzystał katolicki Uniwersytet Boloński i zaprosił go do wygłoszenia wykładów dla studentów.

Magdalena Łysiak

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.