Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Władze UJ zareagowały. Uczelnia zwalnia autora skandalicznej wypowiedzi o ludzkich płodach

Umowa o pracę z Samuelem Nowakiem zostanie rozwiązana – poinformował nas Adrian Ochalik, rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ubiegłym tygodniu rzecznik Instytutu Psychologii najstarszej polskiej uczelni, a zarazem działacz skrajnie lewicowej Partii Razem „zasłynął” internetowym wpisem o robieniu farszu do pierogów z ludzkich płodów.

„Władze uczelni zapoznały się z wyjaśnieniami pracownika, zatrudnionego na stanowisku administracyjnym, przeprowadziły konsultacje z dyrekcją Instytutu Psychologii UJ i kierownictwem Wydziału Filozoficznego UJ” – napisał Adrian Ochalik w odpowiedzi na pytania PCh24.pl o sposób rozstrzygnięcia bulwersującej sprawy. Kilka dni temu uczelnia zapowiadała, że stosowne decyzje zapadną w tym tygodniu.

„Po wnikliwym przeanalizowaniu sprawy podjęto decyzję o wyciągnięciu konsekwencji służbowych wobec pracownika. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, po uzyskaniu opinii związków zawodowych, umowa o pracę z Panem Samuelem Nowakiem zostanie rozwiązana” – poinformował nas rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W zeszłym tygodniu Dariusz Matecki, szef Ośrodka Monitorowania Antypolonizmu ujawnił, że działacz Razem pełniący równocześnie funkcję rzecznika Instytutu Psychologii UJ w trywialnych słowach odmówił człowieczeństwa osobom we wczesnej fazie rozwoju. „Płód nie jest człowiekiem, więc who cares? Mogą nawet robić z płodów farsz do pierożków, co za różnica” – napisał na Twitterze Samuel Nowak.

Przeciwko skandalicznemu tekstowi upublicznionemu przez osobę reprezentującą Uniwersytet Jagielloński zaprotestowały środowiska katolickie i pro-life, m.in. Centrum Życia i Rodziny. Z kolei w apelu Stowarzyszenia Polonia Christiana do rektora UJ prof. Jacka Popiela, dyrektora IP UJ prof. Przemysława Bąbela oraz ministra edukacji Przemysława Czarnka czytamy m.in.:

„Tego typu haniebne wypowiedzi nie przystojną żadnemu cywilizowanemu człowiekowi, zwłaszcza pracownikowi najstarszej polskiej uczelni, która wypuściła ze swych murów wielu wybitnych absolwentów i zawsze dbała o to, aby oprócz wysokich kompetencji zawodowych wyróżniała ich także ponadprzeciętna kultura osobista oraz poszanowanie godności ludzkiej”.

Sygnatariusze apelu domagali się, aby władze Uniwersytetu Jagiellońskiego publicznie odcięły się od wypowiedzi Samuela Nowaka, a także wyciągnęły wobec jego zachowania adekwatne konsekwencje.

za:pch24.pl

----

Facet był na haju?... Czy po prostu "genetycznie" nieco ...skrzywiony?... Żal człeka... Tacy też wszak i tacy mają dusze, które.... kiedyś...

kn


***

Bawer Aondo-Akaa dla PCh24.pl o sprawie pracownika UJ: Musimy bronić prawdy obiektywnej

Na kanwie sprawy skandalicznego wpisu Samuela Nowaka, rzecznika Instytutu Psychologii UJ, dr Bawer Aondo-Akaa, teolog i obrońca życia w wypowiedzi dla PCh24.pl wskazał, dlaczego tak istotne jest reagowanie na podobne zdarzenia.

– To nasz obowiązek nie tylko jako konserwatystów, nie tylko jako osób wierzących, będących w świętym Kościele katolickim, lecz w ogóle jako ludzi chcących dbać o prawdę obiektywną, która powinna i musi być paradygmatem, wskazaniem i celem – podkreślił.

Nasz rozmówca przypomniał, że uniwersytet jest miejscem szczególnym, wywodzącym się ze średniowiecza. Tam prawda obiektywna była „najwyższym dobrem, bonum, tą wartością i zasadą, do której wszyscy naukowcy dążyli”. Sam natomiast Uniwersytet Jagielloński (wówczas: Akademia Krakowska) powstał dzięki świętej królowej Jadwidze. Oddała ona na rzecz uczelni swoje regalia w postaci złotego berła.

W takim kontekście twitterowy wpis przedstawiciela UJ jest w różnych aspektach zdarzeniem bulwersującym i niedopuszczalnym.

– Samuel Nowak sprzeniewierzył się tej prawdzie obiektywnej. Zachował się, jakby był typowym propagandystą środowisk neomarksistowskich – ocenił dr Aondo-Akaa.

Jak zwrócił uwagę nasz rozmówca, poglądy degradujące pewne kategorie osób do poziomu przedmiotów są przejawem dążeń do wyrugowania prawdy z przestrzeni publicznej i naukowej. Jeżeli proces ten będzie nadal postępował, w końcu nauka nie będzie już nauką, ale zostanie zastąpiona ideologią.

– Sformułowania, jakich użył Samuel Nowak są haniebne, ludobójcze, stanowią eugeniczną narrację wywodzącą się od doktora Mengele – stwierdził teolog.

Stwierdzenie, że ludzki płód to nie człowiek, jest nienaukowe. Przeczy prawdzie o początkach życia ukazywanej nam nie przez religię, ani też nie będącej poglądem politycznym, ale przez embriologię. Odmawianie człowieczeństwa ludziom na pierwszym etapie rozwoju dr Aondo-Akaa nazwał czymś ohydnym, degradacją ludzkiej myśli do poziomu plemiennego, nieludzkiego kanibalizmu. – Pewne plemiona w Amazonii wierzą, że jeśli zjadamy ludzkie ciało, nabywamy siły duchowej – przypomniał.  

***

We wtorek władze Uniwersytetu Jagiellońskiego poinformowały o zamiarze rozwiązania umowy o pracę z dr. Samuelem Nowakiem, który kilka dni temu stwierdził na Twitterze, iż „płód nie jest człowiekiem, więc who cares? Mogą nawet robić z płodów farsz do pierożków, co za różnica”. Przeciwko wypowiedzi protestowały katolickie i konserwatywne środowiska, m.in. Stowarzyszenie Polonia Christiana, Centrum Życia i Rodziny oraz Instytut Ordo Iuris.

za:pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.