Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nowa prezydent Węgier to zdecydowany promotor rodziny i polityki pro-life

Pierwsza w historii Węgier kobieta-prezydent jest osobą, po której można się spodziewać umacniania polityki pro-life i prorodzinnej w tym kraju.
Nowo wybrana na urząd prezydenta 44-letnia Katalin Novák pełniła wcześniej funkcję ministra ds. rodziny.

Novak, matka trójki dzieci, w swoim przemówieniu po wyborze mówiła o znaczeniu rodzin, mówiąc o sobie samej, że „posiadanie dzieci było jedną z najważniejszych decyzji w naszym życiu”.

„Jestem gotowa do tego zadania, jestem przygotowana. Muszę reprezentować wszystkich Węgrów. Pozostanę tym, kim jestem” - powiedziała. „Aby to zrobić, nie zdejmę krzyża z szyi, ale przyłożę go do serca”.

We wcześniejszych wypowiedziach Novak podkreślała, że posiadanie dzieci jest konieczne dla rozkwitu świata. „Jeśli nie masz dzieci, dla kogo chronisz planetę?”, powiedziała. „Chcesz ją ochronić, bo chcesz ją przekazać swoim dzieciom i wnukom... z tym nikt nie będzie polemizował na Węgrzech”.

Grupą, która zdecydowanie popiera pierwszą kobietę-prezydenta w tym kraju jest Instytut Kobiet. Jego przewodnicząca, Valerie Huber stwierdziła: „Katalin Novák jest ważnym orędownikiem rodzin i dobra wszystkich Węgrów”, podkreślając, że „rodzina jest podstawą każdego zdrowego społeczeństwa i ma decydujące znaczenie dla zdrowia i dobrobytu kobiet, mężczyzn i dzieci”.

„Cieszymy się z jej zwycięstwa sygnalizującego dalsze przywiązanie Węgier do zasad Deklaracji Konsensusu Genewskiego” – dodała Huber. „Jako minister wprowadziła inicjatywy przyjazne rodzinie i chroniące ją, a będąc odważną kobietą stanęła w obronie każdego Węgra dzięki dobrze funkcjonującym rodzinom. Jestem przekonana, że będzie tak samo postępować jako pierwsza kobieta prezydent Węgier!”.

W ostatnich latach Węgry podjęły kroki, by stać się orędownikiem rodzin, wprowadzając politykę mającą na celu ochronę życia i wspieranie rozwoju rodzin. W 2011 r. kraj ten uchwalił konstytucję, w której zawarty jest zapis, że „życie embrionalne i płodowe podlega ochronie od chwili poczęcia”. Niektóre z jej działań prorodzinnych to znaczne ulgi podatkowe dla rodziców posiadających dzieci, trzyletni płatny urlop rodzicielski, finansowana przez państwo opieka dzienna oraz dofinansowywane wakacje. Mówi się, że ta hojna polityka prorodzinna przyczyniła się również do spadku liczby aborcji w kraju. Wybór Katalin Novák na prezydenta daje nadzieję na utrzymanie tego trendu.

za:opoka.org.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.