Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Historia zatoczyła koło!

11 marca 1941 r. w Stanach Zjednoczonych w życie weszła ustawa federalna Lend-Lease Act (umowa pożyczki-dzierżawy), która zezwalała prezydentowi sprzedawać, wymieniać, pożyczać dowolne produkty uzbrojenia. Ustawa okazała się decydującym czynnikiem w zwycięstwie aliantów w II wojnie światowej,

a jak się okazało, całkowita wartość dostaw sprzętu wojskowego wyniosła 49 mld dol.

Większość dostaw w ramach Lend-Lease Act otrzymała Wielka Brytania (3/5 dostaw), ZSRS (1/5 dostaw), pozostałą część przyznano krajom walczącym z Niemcami. Polska otrzymała sprzęt na kwotę 12,5 mln dol. ZSRS otrzymał w ramach pomocy m.in. 427 tys. samochodów, 22 tys. samolotów, 13 tys. czołgów, 350 tys. ton materiałów wybuchowych, lokomotywy, wagony, a nawet takie „drobiazgi”, jak np. miliony par butów. Przypominam o tym, ponieważ prezydent Joe Biden w tym tygodniu podpisał ponownie ustawę z czasów II wojny światowej. Teraz prezydent USA będzie mógł samodzielnie decydować, jaki sprzęt wysłać na Ukrainę, co skróci proces decyzyjny do minimum, zwłaszcza że po decyzji Izby Reprezentantów do przekazania jest sprzęt za 40 mld dol. Czas nagli, bo barbarzyńcy nadal szukają w magazynach swoich zardzewiałych czołgów.

Ryszard Kapuściński

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.