Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

W Bazylice Świętego Piotra gromadzą się tłumy żałobników chcących oddać cześć Benedyktowi XVI

Dziś rano w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie wystawiono ciało zmarłego w sobotę papieża Benedykta XVI. Natychmiast do bazyliki zaczęły przybywać tłumy chcące pożegnać 265. następcę św. Piotra.
Rano do Bazyliki Świętego Piotra przybył

prywatnie prezydent Włoch Sergio Mattarella, pół godziny po nim przy trumnie Benedykta XVI stanęła premier tego kraju Giorgia Meloni.

W długiej kolejce ustawiają się tysiące żałobników - to rzymianie i pielgrzymi z całego świata, również z Polski.

Ciało Benedykta XVI złożono przed głównym ołtarzem, wartę honorową trzyma Gwardia Szwajcarska. Bazylika otwarta jest dziś od 9:00 do 19:00. Jutro i w środę cześć zmarłemu papieżowi będzie można oddawać od 7:00 do 19:00. W czwartek pod przewodnictwem papieża Franciszka odbędą się uroczystości pogrzebowe.

za:www.fronda.pl

***

Skromny Mozart teologii

Już jako chłopiec Joseph Ratzinger chciał być biskupem i kardynałem. Był chrześcijaninem, dla którego wiara jest wiarą poszukującą zrozumienia. Został jednym z najwybitniejszych teologów katolickich naszych czasów, zajmując poczesne miejsce w historii teologii.Należy do nurtu augustyńskiego, jest nazywany Mozartem teologii. W przeciwieństwie do Karla Rahnera, który przewodził katolicyzmowi „liberalnemu”, Ratzinger, podobnie jak kard. Karol Wojtyła, reprezentował opcję umiarkowaną, „konserwatywną”. Było rzeczą zrozumiałą, że Wojtyła, zostawszy papieżem, zaprosił go do współpracy. Przez lata był jego doradcą i strażnikiem wiary katolickiej. Po śmierci św. Jana Pawła II kontynuował jego dzieło: zdając sobie sprawę z kryzysu cywilizacji zachodniej i zagrożeń dla katolicyzmu, również istniejących wewnątrz wspólnoty, kierował łodzią Kościoła w sposób odważny, jednoznaczny, czytelny i zdecydowany. Zmarłego Benedykta XVI zapamiętamy jako papieża o ujmującej skromności i prostocie oraz jako Niemca przyjaciela Polski. Pozostawił po sobie liczne prace, m.in. „Wprowadzenie w chrześcijaństwo” i trylogię „Jezus z Nazaretu”. KUL publikuje jego dorobek w 16 opasłych tomach pt. „Opera omnia”.

Jan Galarowicz

za:niezalezna.pl


***

Benedykt XVI i ks. Jerzy

19 grudnia 2009 r. papież Benedykt XVI wydał dekret o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki. To oznaczało beatyfikację. Msza beatyfikacyjna odprawiona została 6 czerwca 2010 r. Pomiędzy pierwszą a drugą datą był Smoleńsk… Nie jest tajemnicą, że wielu świadków świętości ks. Jerzego chciało uniknąć zeznawania w procesie beatyfikacyjnym z powodu wyrzutów sumienia. One dotyczyły także hierarchów.Było wiele powodów, by beatyfikację przełożyć o np. 50 lat. Odważna decyzja Benedykta XVI była miażdżąca dla komunistów z Polski. Akt beatyfikacji oznaczał uznanie śmierci księdza za męczeństwo w rozumieniu teologicznym – śmierć zadaną z nienawiści do wiary. PRL zabiła męczennika, jak ci, co zabili św. Wojciecha. 6 czerwca 2010 r. msza beatyfikacyjna z udziałem 150 tys. wiernych odbyła się na pl. Piłsudskiego, gdzie niegdyś Jan Paweł II wzywał, by Duch odnowił oblicze tej ziemi. A my byliśmy jako naród w stanie totalnego rozkładu po zbrodni smoleńskiej, trwały koszmarne sceny pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu. Dostaliśmy znak, jakiego bardzo potrzebowaliśmy, choć niewielu potrafiło go odczytać… Za to Polska dziękuje dziś Benedyktowi XVI. A ks. Jerzy może dziękować mu już osobiście.

Piotr Lisiewicz

za:niezalezna.pl


***

W czwartek o g. 18:00 Msza święta dziękczynna za pontyfikat Papieża Benedykta XVI

Msza święta dziękczynna za życie i pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI z prośbą o życie wieczne dla Niego będzie celebrowana w czwartek 5 stycznia 2023 roku o godz. 18:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Liturgii  będzie przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś - metropolita łódzki.

za:www.archidiecezja.lodz.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.