Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Łódzcy Grekokatolicy zbierają na swoją świątynię!

Od blisko 20 lat w centrum Polski, w Łodzi, wierni Kościoła Greckokatolickiego mogą uczestniczyć w liturgii sprawowanej w języku ukraińskim, korzystać z sakramentów i posług duchownego, który prowadzi pierwszą łódzką parafię i animuje życie duszpasterskie w regionie łódzkim.

Pierwsze liturgie greckokatolickie (od 2003 roku) odprawiane były w kaplicy św. Krzysztofa, mieszczącej się przy parafii księży Jezuitów, gdzie w każdą niedzielę, gromadzili i gromadzą się wierni, by wziąć udział w Boskiej Liturgii, którą sprawowali duchowni, przybywający do Łodzi z Wrocławia, Poznania, Krakowa i Warszawy.

W styczniu 2017 roku swoją posługę w Łodzi rozpoczął ks. Vasyl Berkyta, duchowny greckokatolicki, który na stałe rezyduje w Łodzi i posługuje mieszkającym tutaj wiernym. - Do naszej greckokatolickiej parafii w pod wezwaniem Ofiarowania Pańskiego, należą wierni z Polski oraz przebywający na studiach czy pracujący w Polsce, Ukraińcy.” – mówi ks. Vasyl Berkyta, proboszcz parafii.

Z uwagi na wzrastającą liczbę wiernych – z czasem - powstał drugi ośrodek duszpasterski mieszczący się w dolnym kościele parafii pw. Matki Bożej Bolesnej na os. Teofilów prowadzonej przez oo. Pasjonistów, gdzie również odbywają się liturgie greckokatolickie. Z czasem powstają kolejne ośrodki duszpasterskie w Piotrkowie Trybunalskim i Zgierzu, Skierniewicach, Białej Rawskiej, aktualnie w Głownie, gdzie ks. Vasyl dojeżdża, aby posługiwać swoim wiernym.

- Dojeżdżam tam, gdzie tego potrzebują moi wierni.- tłumaczy duchowny.  - Dla wielu osób Sakrament Pokuty w obcym języku – jakim jest język polski - jest wielkim wyzwaniem. Będąc z wiernymi w miejscach ich pobytu, staram się maksymalnie objąć ich opieką duchową oraz pomagać w innych ich potrzebach – poszukiwania pracy, czy miejsca zamieszkania. – dodaje ks. Vasyl.

Trwająca od blisko roku wojna na Ukrainie doprowadziła do kilkukrotnego powiększenia się wspólnoty greckokatolickiej w Łodzi. Dotychczasowe miejsca modlitwy nie dają zbyt wielu możliwości pracy duszpasterskiej. Wiele osób potrzebuje duchowej rozmowy, spowiedzi, przygotowania przedmałżeńskiego, pracy z dziećmi, wsparcia w pomocy rodzinom w Ukrainie. To wszystko wymaga czasu oraz stałego miejsca. Dlatego właśnie rozpoczęły się poszukiwania własnego miejsca, w którym nie tylko byłaby celebrowana Boska Liturgia, ale i tętniłoby życie duszpastersko – kulturalne przybywających i mieszkających w centrum Polski Ukraińców.

- Świątynia jest sercem wspólnoty. Jest to miejsce naszego rozwoju duchowego, wzrastania duchowego naszych dzieci i następnych pokoleń, miejsce, w którym powstaje nasza przyszłość. – mówi proboszcz łódzkiej parafii greckokatolickiej.

Poszukując dogodnego miejsca na mapie Łodzi pojawiła się propozycja zaadoptowania na potrzeby parafii budynku dawnej kaplicy Kościoła ewangelicko-augsburskiego, znajdującej się w centrum Łodzi przy ul. Sierakowskiego 3 (http://www.templum.com.pl). Budynek został wybudowany w 1926 roku z przeznaczeniem do kultu Bożego, który był tan sprawowany do 1948 roku. Następnie przeszedł w prywatne ręce, a w 2017 roku niszczejąca świątynia została poddana generalnej rewitalizacji zachowując pierwotny kształt bryły budynku oraz wszystkie oryginalne elementy. Wartość świątyni i budynków zaplecza gospodarczego została wyceniona przez właścicieli na sumę około 4 mln zł.

Jak podkreśla proboszcz parafii greckokatolickiej - aby zakup był możliwy, w ciągu najbliższych trzech miesięcy powinniśmy zebrać większą część wartości budynku. Jeżeli uzbieranych w tym okresie środków nie wystarczy, zostaną one przeznaczone na podjęcie kolejnych działań w celu nabycia własnej kaplicy. – dodaje ks. Berkyta.

Każdy z nas może wspomóc zakup świątyni dla łódzkiej Wspólnoty Greckokatolickiej i dołożyć swoją cegiełkę do tego, by Ci, którzy zostawili wszystko – dom, pracę, własną rodzinę, najbliższych, przyjaciół  i przybyli do Polski mieli miejsce, gdzie będą mogli się spotkać ze sobą i modlić się w swoim ojczystym języku.

- Z błogosławieństwem naszego arcybiskupa Eugeniusza Popowicza uruchamiamy zbiórkę na zakup tego budynku. Jeśli możesz pomóc dołóż i swój – choćby grosz – do tego dzieła https://zrzutka.pl/wcg8aw Mamy świadomość, że po ludzku – to dzieło -  będzie bardzo trudne do zrealizowania, ale… dla Boga nie ma rzeczy nie możliwych, dlatego też prosimy o Waszą pomoc. Liczymy na zrozumienie, a  za każdy dar serca już bardzo dziękujemy. – dodaje ks. Vasyl.

Kościół Greckokatolicki jest ma swoją liturgię, prawo, hierarchię i administrację kościelną, pozostając jednocześnie w pełnej jedności z Kościołem Rzymskim, uznając pryzmat (zwierzchnictwo) Ojca Świętego. W Polsce podzielony jest na 3 diecezje wchodzące w skład metropolii przemysko-warszawskiej. Podział wygląda następująco: archieparchia przemysko-warszawska z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, eparchia wrocławsko – koszalińską z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem oraz eparchia olsztyńsko-gdańska z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim. Diecezje podzielone są na dekanaty. Łódź, należy do earchiparchi przemysko-warszawskiej, która swoim terytorium obejmuje łacińskie  metropolie: przemyską, krakowską, lubelską, łódzką, warszawską (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezję radomską (wchodzącą w skład metropolii częstochowskiej).

za:www.archidiecezja.lodz.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.