Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wicepremier P. Gliński: Wolna i niezależna prasa dotąd była i powinna być wyłączona spod nadzoru regulacyjnego władz medialnych zarówno krajowych, jak i unijnych

Wicepremier Piotr Gliński krytycznie ocenił projekt unijnego prawa o wolności mediów, czyli Media Freedom Act. Komisja Europejska utrzymuje, że celem jest uregulowanie rynku medialnego, by ochronić go przed władzą i gigantami cyfrowymi. Ta sprawa była dziś jednym z tematów ministerialnej narady w Brukseli.

Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że przepisy muszą być zgodne z unijnymi traktatami i muszą szanować wyłączną kompetencję państw, jeśli chodzi o kształtowanie polityki kulturalnej. Zwrócił też uwagę, że trzeba wziąć pod uwagę opinię służb prawnych unijnej Rady.

    – Rozporządzenie nie może przy tym wprowadzać żadnych regulacji, co do których istnieją jakiekolwiek zastrzeżenia w zakresie ich legalności. Wskazać

    przy tym należy na podnoszone przez służby prawne Rady wątpliwości w zakresie regulacji dotyczących mediów publicznych, które nie dość, że nie mają oparcia w proponowanej podstawie prawnej, ale także ingerują w swobodę państw do kreowania systemu mediów publicznych – wskazał prof. Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił, że bardzo ważne jest, aby regulacje odnoszące się bezpośrednio do rynku prasy zostały wyłączone z projektu rozporządzenia.

    – Obawiamy się, że ich przyjęcie nie doprowadzi do wzrostu pluralizmu na rynku prasy, ale może mieć skutek odwrotny. Wolna i niezależna prasa dotąd była i powinna być wyłączona spod nadzoru regulacyjnego władz medialnych zarówno krajowych, jak i unijnych. Tylko taka prasa może rzetelnie realizować istotne w demokratycznym społeczeństwie prawo do informacji – dodał polityk.

Prace nad prawem o wolności są prowadzone obecnie na posiedzeniach ministrów unijnych krajów i w Parlamencie Europejskim. Zgoda zarówno europejskich stolic, jak i deputowanych jest konieczna do przyjęcia przepisów.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.