Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Niemcy: coraz więcej ataków wandali na obiekty sakralne w Bawarii

Urząd kryminalny kraju związkowego Bawaria notuje z roku na rok coraz większą liczbę szkód wyrządzanych przez wandali w kościołach, klasztorach i kaplicach tego niemieckiego landu. W roku 2019 było ich 219, rok później już 242, w 2021 roku 271, a w 2022 roku – 294, tendencja jest więc wyraźnie wzrostowa.

Potwierdzają to także słowa rzecznika diecezji Ratyzbony: „Zasadniczo stwierdzamy, że liczby, szczególnie w zakresie wandalizmu, wzrosły, a szał niszczenia jest znacznie większy. (…) Tak więc na przykład wandale niszczą lub uszkadzają święte figury, oddają mocz i palą w pomieszczeniach kościelnych, mażą po zewnętrznych murach albo podkładają ogień we wnętrzach”.

Przykładem może być incydent z Augsburga, gdzie w listopadzie zeszłego roku wykorzystano graffiti z szatańską liczbą 666 i hasłem „FCK Jesus” na murze kościoła parafialnego św. Piotra i Pawła, aby stworzyć instalację artystyczną. W lutym bieżącego roku w katolickim kościele parafialnym św. Henryka powywracano świece oraz rozrzucono po posadzce śpiewniki, które zostały podpalone, a na jeden z nich ktoś oddał mocz; szkody wyniosły kilkaset euro. W kościele w Spalt w środkowofrankijskim okręgu Roth w płomieniach stanął w maju 2022 roku cały ołtarz; policja kryminalna podjęła śledztwo przeciwko młodemu podejrzanemu z powodu szczególnie poważnego podpalenia. W Oberschneiding w dolnej Bawarii dwie dwunastolatki miały uszkodzić piszczałki organów, a w Neunstetten w diecezji Eichstätt ktoś podpalił dystrybutor środka odkażającego.

Szczególnie ucierpiał w lipcu 2022 kościół pielgrzymkowy „Maria Hilf” w Seubersdorfie (okręg Neumarkt w Górnym Palatynacie), gdzie włamywacze ukradli 30 piszczałek organowych i 16 pozłacanych świeczników o wartości w sumie 24 tys. euro; dodatkowo szkodę, jaka powstała, gdy wyważyli drzwi i wyrwali piszczałki, wyceniono na dalsze 40 tys. euro. Liczba kradzieży w kościołach, kaplicach i klasztorach w Bawarii zdecydowanie zmniejszyła się jednak w ostatnich latach – od 807 w 2018 roku do 398 w roku 2022.

za:bialykruk.pl

***

Co za klątwa wisi nad tym... obszarem... ?

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.