Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

W kryjówkach kościelnych odnaleziono zaginioną listę Żydów

Podczas II wojny światowej w budynkach kościelnych w Rzymie przed nazistami ukrywało się ponad 4300 osób. Odnaleziona lista, uznawana wcześniej za zaginioną, zawiera nazwiska 3600 osób, z których większość stanowili Żydzi. Dokument znajdował się w archiwach Papieskiego Instytutu Biblijnego i został zaprezentowany w czwartek w Muzeum Wspólnoty Żydowskiej w Rzymie.

Dokument zawiera ważne informacje dotyczące ratowania Żydów przez zakony katolickie w Rzymie. Znana wcześniej dokumentacja podawała tylko liczby, ale nie wymieniała nazwisk. Spośród 3600 wymienionych osób około 3200 było z pewnością Żydami.

Dokument został napisany przez włoskiego jezuitę Gozzolino Birolo zaraz po wyzwoleniu Rzymu przez aliantów w 1943 r. Zakonnikowi temu powierzono wówczas administrację Papieskiego Instytutu Biblijnego, na którego czele stał niemiecki jezuita Augustin Bea. Późniejszy kardynał Bea był zwolennikiem dialogu żydowsko-katolickiego.

Lista Birolo przez dziesięciolecia była uważana za zaginioną. W 1961 r. badacz faszyzmu Renzo de Felice opublikował dokumentację zawierającą odpowiednio 100 i 55 domów zakonów żeńskich i męskich, które zapewniały ochronę prześladowanym przed nazistami. De Felice doliczył się tej samej liczby ofiar w kościelnych kryjówkach, co Birolo – choć bez nazwisk.

Na początku drugiej wojny światowej w Rzymie mieszkało około 10 000 do 15 000 Żydów. Po podpisaniu przez rząd Włoch zawieszenia broni z aliantami, Niemcy zajęli stolicę 10 września 1943 r. W nocy 16 października szef niemieckiej policji bezpieczeństwa Herbert Kappler zarządził nalot na dzielnicę żydowską. W sumie hitlerowcy deportowali i zamordowali około 2000 osób. Wielu udało się ukryć do czasu wyzwolenia miasta przez aliantów w czerwcu 1944 r.

Odnalezionym dokumentem zajmują się historycy Wspólnoty Żydowskiej w Rzymie, Papieskiego Wydziału Pedagogicznego Auxilium, Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, Międzynarodowego Instytutu Badań nad Holokaustem w Yad Vashem i Papieskiego Instytutu Biblijnego. Aby chronić potomków, dostęp do listy jest obecnie ograniczony.

za:bialykruk.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.