Liczba antychrześcijańskich przestępstw w Europie potroiła się w ciągu jednego roku
Jak pokazuje najnowszy raport, opublikowany 15 listopada tego roku, liczba przestępstw motywowanych nienawiścią do chrześcijan w 2023 r. w Europie była ponad trzykrotnie większa niż w 2022 r. Przy czym raport opublikowany przez Observatory on Intolerance and Discrimination against Christians in Europe (OIDAC Europe) nie zawiera pełnych informacji – brakuje danych z niektórych krajów. W sumie w 2023 r. popełniono 2.444 takich antychrześcijańskich przestępstw, gdy w 2022 było ich
„zaledwie” 749.
Przeważająca liczba tych incydentów, to akty wandalizmu, obejmujące bezczeszczenie wizerunków religijnych. 232 przypadki to ataki osobiste na chrześcijan w postaci nękania lub przemocy. Jak zauważyła Anja Hoffmann, dyrektor wykonawczy OIDAC Europe, dane z raportu uwzględniają tylko ułamek takich przestępstw, które może udokumentować policja. Natomiast zakłada się „wysoką liczbę nieodnotowanych przypadków”.
OIDAC Europe musiała sama uzyskać dane z 30 państw europejskich, gdyż statystyki policyjne były dostępne jedynie z Austrii, Niemiec, Francji, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Choć do tej pory raporty organizacji w ciągu 15 lat odnotowywały stopniowy wzrost przestępstw motywowanych nienawiścią do chrześcijan w Europie, to rok 2023 jest wyjątkowy ze względu na nagły wzrost takich incydentów.
Większość sprawców w tych przypadkach, gdzie były dostępne o nich informacje, okazało się być radykalnymi islamistami. Za nimi znaczny procent stanowili przestępcy mający motywacje antyreligijne lub radykalnie lewicowe. Raport OIDAC przytacza konkretne przykłady, które dowodzą, że antychrześcijańskie przestępstwa w Europie były popełniane przez radykalnych muzułmanów.
Na przykład w Algeciras w Hiszpanii w styczniu 2023 r. muzułmański terrorysta, atakując dwa kościoły, zabił ministranta i zranił cztery osoby krzycząc: „Śmierć chrześcijanom” oraz „Allach jest wielki”. W Wielkiej Brytanii nawrócony na chrześcijaństwo muzułmanin został dźgnięty nożem sześć razy przez swojego mahometańskiego kolegę. W listopadzie 2023 r. we Włoszech wyznawcy Allacha pobili i okradli osobę z Tunezji, która nawróciła się na chrześcijaństwo.
Najwięcej antychrześcijańskich przestępstw odnotowano we Francji – ok. 1000. Spośród nich 90 procent to ataki na kościoły i cmentarze. Spośród tego typu przestępstw uwagę zwracają podpalenia obiektów sakralnych: 4 kościoły stały się we Francji celem takich napaści już w samym styczniu 2023 r. Raport cytuje dane francuskiego Observatoire du Patrimoine Religieux (Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego), który odnotowuje 8 przypadków podpaleń kościołów w 2023 r. oraz 14 takich ataków w pierwszych dziesięciu miesiącach 2024 r. Kilka z tych podpaleń dokonano z użyciem tzw. „koktajli Mołotowa”.
Na drugim miejscu tych satystyk znalazła się Wielka Brytania, gdzie w Anglii i Walii zarejestrowano 702 przypadki przestępstw motywowanych nienawiścią do chrześcijan (dane od kwietnia 2023 do marca 2024 r.), co oznacza wzrost o 15 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.
Z kolei w Niemczech liczba takich przestępstw wzrosła aż o 105 proc. między 2022 a 2023 r. do 277 przypadków. „Jednakże – podaje raport – oficjalne statystyki rządowe tylko uwzględniają przestępstwa nienawiści motywowane politycznie. Wandalizm i podpalanie kościołów są wobec tego nie liczone, jeśli nie można było ustalić motywu politycznego”. OIDAC Europe uzyskała jednak dane policyjne, które wskazują, że było „przynajmniej 2000 przypadków zniszczenia mienia w chrześcijańskich miejscach kultu w Niemczech w 2023 r.”
Jak zauważa Emily Mangiaracina z „Life Site News”, ten wzrost antychrześcijańskiej przestępczości w Europie zbiega się z atakami na kościoły i zbory chrześcijańskie w Kanadzie i USA. Celem napaści padają tam zwłaszcza kościoły katolickie. Liczba takich antykatolickich incydentów wzrosła po wyroku Sądu Najwyższego w sprawie „Dobbs kontra Jackson Women’s Health Organization”, który unieważnił legalizujący aborcję werdykt z 1973 w sprawie „Roe kontra Wade”.
za:www.fronda.pl