Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nie ma zgody na obrażanie uczuć religijnych. Nergal nie wystąpił w Poznaniu

Poznański Uniwersytet Medyczny po licznych protestach zrezygnował z organizacji koncertu zespołu Behemoth. Występ grupy Adam Darskiego znanego z promowania satanistycznych i antykatolickich treści miał odbyć się w klubie Eskulap.

Koncert, planowany początkowo na 2 października, a z przyczyn organizacyjnych przełożony na 6 października - czyli w miniony poniedziałek - został odwołany decyzją Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Odwołując wcześniej wydaną zgodę napisał w oświadczeniu:

Mając na uwadze odbiór społeczny organizacji w Akademickim Centrum Kultury Eskulap koncertu grupy Behemoth, w tym liczne protesty mieszkańców oraz grup wyznaniowych, a przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo studentów i pracowników kampusu uniwersyteckiego, nie wyrażamy zgody na organizację koncertu grupy Behemoth.

Decyzja wywołała spodziewane zresztą oburzenie wykonawcy, który w braku zgody na obrażanie uczuć religijnych doszukuje się oznak cenzury.

Stało się. Polska została drugim krajem – po Rosji – w którym z powodów politycznych odwołano koncert Behemoth. (…) Dzisiaj my stajemy się ofiarami cenzury. Bo tak trzeba to nazwać. Poznań, zamiast centrum wolnej kultury, zaczyna przypominać bardziej Jekaterinburg na Uralu (jedno z wielu miejsc w Rosji, gdzie do tej pory – ze względu na protesty religijnych fanatyków – odwołano koncert Behemoth). Artykuł 73 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej , który mówi :”Każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej , badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania , a także korzystania z dóbr kultury”. Naszym zdaniem odwołanie koncertu ze względu na presję wywieraną przez garstkę fanatycznych frustratów to nic innego, jak podtarcie sobie tym artykułem, jak i całą konstytucją, d…y - czytamy na profilu Facebook-owym grupy.

Protesty przeciwko występowi organizowane były na terenie całej Polski. Sprzeciw wobec wykonawców i promowanych przez nich treści wyrażało m.in. środowisko Krucjata Młodych, którzy wystosowali w tej sprawię pismo pod którym swój podpis złożyło w akcie uznania blisko 30 tysięcy osób. Napisano w nim, że "koncerty Behemotha są znane z demonicznej atmosfery i bluźnierczego przekazu", zaś "teksty utworów zespołu oddają cześć Szatanowi i de facto są modlitwami do niego".

Wykonawcy - jak podkreślono - szydzą także z Najświętszej Maryi Panny, czczonej przez miliony katolików w Polsce i na świecie. "Setki młodych ludzi, które wezmą udział w koncercie Behemotha zostaną wystawione na kontakt ze złem, brzydotą, bluźnierstwem i profanacją. Zostaną poddane promocji satanizmu - skrajnie nihilistycznej ideologii, niebezpiecznej społecznie i duchowo" - zauważono.

Jak się okazuje w słusznej sprawie warto protestować, warto stawiać opór, bo presja naprawdę ma sens, a wobec szydzenia z uczuć religijnych milionów Polaków nie można pozostać obojętnym

za:telewizjarepublika.pl/nie-ma-zgody-na-obrazanie-uczuc-religijnych-nergal-nie-wystapil-w-poznaniu,12344.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.