Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wyklęci i w mediachW Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar terroru komunistycznego. Podczas uroczystości poznaliśmy kolejne nazwiska zidentyfikowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego walczącego z komunistycznym reżimem. Wśród zidentyfikowanych żołnierzy znalazła się również Danuta Siedzikówna – „Inka”.

Mimo wielkiego zainteresowania społeczeństwa losami „Inki” i Niezłomnych telewizja publiczna nie zdecydowała się na transmitowanie uroczystości w całości. Każdy, kto interesuje się tematem Żołnierzy Niezłomnych i w jakikolwiek sposób przeżywał ich wczorajsze święto, zaobserwował, że informacja o identyfikacji szczątków „Inki” nie przyciągnęła należytej uwagi telewizji publicznej. Fakt ten stanowił jedynie migawkę. Wydarzenie to nie zostało opatrzone należytym komentarzem ani rozbudowanym materiałem.

Dziwi mnie to, gdyż odnalezienie „Inki” było wydarzeniem wyjątkowym i wręcz domagało się transmisji całej uroczystości. Telewizja publiczna potraktowała „Inkę” na zasadzie czegoś, o czym trzeba wspomnieć, ale bez istotnego poszerzenia tematu.

To tylko wpisuje się w linię programową i polityczną telewizji publicznej, która niechętnie podchodzi do tematu Niezłomnych. Uwzględniając lapsus prezydenta Bronisława Komorowskiego, który stwierdził, że trzeba pamiętać o ofiarach, które „były ofiarami właśnie tych Żołnierzy Wyklętych”, postawa TVP nabiera nowego wyrazu.

Pokazuje to, że ani „publiczna”, ani prezydent Komorowski nie są mocne w temacie Żołnierzy Wyklętych. Nie powinno tak być. W końcu jest szef telewizji publicznej, jest osoba odpowiadająca za dział informacyjny i za takie potraktowanie tego tematu w normalnej sytuacji można by było się spodziewać wyjaśnień ze strony telewizji albo nawet jakichś decyzji z tego tytułu. Bo jest to zbyt poważny temat, aby go bagatelizować.

W ostatnich latach obserwujemy, że temat Żołnierzy Niezłomnych jest jak gorący kartofel. Widać, że był i jest niewygodny. Wydaje się, że taki stan rzeczy będzie trwał długo. Jeżeli sytuacja nie zmieni się po wyborach, to Żołnierze Niezłomni pozostaną „wyklętymi” w mediach.

Dr Hanna Karp

Autorka jest medioznawcą i wykładowcą Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

za:naszdziennik.pl/polska-kraj/130953,wykleci-i-w-mediach.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.