Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Parlament Europejski wzywa Rosję do zwrotu Tu-154 i czarnych skrzynek!

Parlament Europejski przyjął rezolucję o morderstwie Borysa Niemcowa i o stanie demokracji w Rosji. W dokumencie znalazł się także apel o natychmiastowy zwrot Polsce wraku Tu-154 i czarnych skrzynek.

Europosłowie przypomnieli, że pomimo licznych wezwań rosyjskie władze odmawiają zwrócenia Polsce wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego Tu-154, który rozbił się w okolicach Smoleńska w kwietniu 2010 r. W rezolucji znalazł się przede wszystkim apel o niezwłoczny zwrot stronie polskiej tych dowodów.

Większość treści rezolucji poświęcona jest jednak zabójstwu rosyjskiego opozycyjnego polityka Borysa Niemcowa. Morderstwo to wymaga niezależnego międzynarodowego śledztwa, mówią posłowie w przyjętej rezolucji. "To najbardziej znaczący mord polityczny w najnowszej historii Rosji" - uznał Parlament, ostrzegając jednocześnie przed "haniebną propagandą" Kremla, która czyni z Rosji "państwo represji, nienawiści i strachu".

Rosja "przesuwa się w kierunku przeciwnym do kierunku dobrze funkcjonującej demokracji" - stwierdzili eurodeputowani posłowie i wezwali Kreml do zaprzestania politycznych i sądowych nacisków oraz represji i zastraszania w stosunku do liderów opozycji, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów. Parlament Europejski domaga się też uwolnienia "w trybie pilnym" więźniów politycznych, m.in. ukraińskiej posłanki Nadii Sawczenko i estońskiego policjanta Estona Kohvera.

Posłowie po raz kolejny wyrazili również "zaniepokojenie brakiem współpracy" władz rosyjskich z niezależnymi i międzynarodowymi organami śledczymi w sprawie zestrzelenia samolotu odbywającego lot MH17.  

za:niezalezna.pl/65027-parlament-europejski-wzywa-rosje-do-zwrotu-tu-154-i-czarnych-skrzynek


***


Platforma zablokowała umiędzynarodowienie śledztwa smoleńskiego

Okazuje się, że to na wniosek eurodeputowanych PO do rezolucji przyjętej przez Parlament Europejski nie trafił ostatecznie wniosek o umiędzynarodowieni śledztwa smoleńskiego. Przeciwko międzynarodowemu śledztwu ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej opowiedziało się 519 eurodeputowanych. Za było 109, a od głosu wstrzymało się 17 europosłów.

Parlament Europejski przyjął rezolucję o morderstwie Borysa Niemcowa i o stanie demokracji w Rosji. W dokumencie znalazł się także apel o natychmiastowy zwrot Polsce wraku Tu-154 i czarnych skrzynek.

Tymczasem nowe światło na kulisy powstawania rezolucji rzucają ustalenia korespondentki RMF FM. Okazuje się, że to na wniosek europosłów PO w treści dokumentu nie ma wzmianki dotyczącej wniosku o umiędzynarodowienie smoleńskiego śledztwa.

W pierwotnej wersji rezolucji miał się pojawić również zapis zawierający apel o przeprowadzenie międzynarodowego śledztwa ws. wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku. Podobno na dokument w takiej treści była już wstępna zgoda wszystkich grup w PE. Zapis nie znalazł się jednak w dokumencie, ponieważ zażądali tego posłowie PO.

- Wczoraj po południu posłowie PO zażądali odrębnego głosowania w sprawie wraku i skrzynek, a osobnego w sprawie międzynarodowego śledztwa. Takie rozdzielenie tych spraw umożliwiło odrzucenie podczas dzisiejszego głosowania na sesji plenarnej wniosku o międzynarodowe śledztwo. Nie było imiennego glosowania, ale z wypowiedzi posłów wynika, że raczej wszyscy Polacy głosowali za zwrotem wraku i skrzynek, natomiast za międzynarodowym śledztwem raczej już tylko eurodeputowani PiS – informuje korespondentka RMF FM.

za:niezalezna.pl/65031-platforma-zablokowala-umiedzynarodowienie-sledztwa-smolenskiego

Copyright © 2017. All Rights Reserved.