Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nie sprzedasz pigułki – spotka cię kara. Próbują zastraszyć farmaceutówZgłoszenia dotyczące odmowy sprzedaży preparatu ze?względów światopoglądowych będą indywidualnie wyjaśniane przez odpowiednie organa –ostrzega Paweł Trzciński, rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Chodzi odostępną bez recepty pigułkę wczesnoporonną. Instytut „Ordo Iuris” dementuje: farmaceuta ma prawo odmówić sprzedaży szkodliwego środka – podaje „Gazeta Polska Codziennie”.

Jak stwierdził rzecznik prasowy GIF Paweł Trzciński, „aptekarze w tym przypadku nie mogą zgodnie prawem argumentować odmowy wydania leku przekonaniami –mają obowiązek wydać preparat pacjentowi”. Gdy taki wypadek zostanie zgłoszony do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, WIF podejmie działania wyjaśniające –powiedział Trzciński w rozmowie z portalem RynekZdrowia.pl. Sprawa dotyczy sprzedaży promowanego przez lewicę iMinisterstwo Zdrowia środka wczesnoporonnego ellaOne. Od środy pigułka jest dostępna w polskich aptekach bez recepty (wcześniej można było dostać ją wyłącznie na receptę).

Dr Rafał Jerzy Kruszyński z Instytutu „Ordo Iuris” stwierdza, że  „wątpliwości budzić może to, czy chodziło [rzecznikowi GIF] o  udzielenie zwykłej informacji, czy też miało to być ostrzeżenie pod adresem farmaceutów”. Podkreśla też, że zgodnie z prawem farmaceutycznym apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, dlatego niezbędne jest „uwzględnianie w jej działalności zasady ochrony zdrowia publicznego – ochrony życia i zdrowia człowieka”.

– Biorąc pod uwagę zawarte w charakterystyce produktu leczniczego ellaOne przeciwwskazania, specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania, interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji, wpływ na  płodność, ciążę, laktację, działania niepożądane etc., farmaceuta – na podstawie art. 96 ust. 4 prawa farmaceutycznego –  może odmówić wydania preparatu w trosce o zdrowie i życie konkretnego pacjenta – wykazuje w swojej analizie dr Kruszyński. Ekspert wyjaśnia też, że  odmowa wydania produktu na podstawie tego artykułu nie jest odmową podyktowaną światopoglądem farmaceuty, tylko dbałością o zdrowie i życie pacjenta, „co jest pierwszym obowiązkiem każdej osoby wykonującej zawód medyczny”. Zauważa, że  kiedy środek był dostępny na receptę, problem odmowy jego sprzedaży nie występował, ponieważ badanie lekarskie pacjenta „stanowić mogło swoistą gwarancję, iż pacjent może bez zagrożenia dla swojego życia lub zdrowia nabyć i zażyć preparat”.

za:http://niezalezna.pl/65319-nie-sprzedasz-pigulki-spotka-cie-kara-probuja-zastraszyc-farmaceutow

Copyright © 2017. All Rights Reserved.