Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wyprzedaż polskich banków poszła za daleko. Gospodarka na pasku obcego kapitału

Banki w Polsce trzeba udomowić, by jak najwięcej z nich było kontrolowanych przez nasz kapitał – uważa Stefan Kawalec, były wiceminister finansów, który przed laty sam brał udział w sprzedaży polskich banków. Polska otrzymała za nie w sumie ok. 25 mld zł. Dzisiaj tyle kosztuje jeden bank, a niewiele mniej, bo ponad 20 mld zł, wyniósł zysk brutto sektora bankowego uzyskany tylko w 2014 r.

Zdaniem Kawalca prywatyzacja polskich banków poszła za daleko. Doprowadziło to do nadmiernej koncentracji kapitału zagranicznego w polskim sektorze bankowym. Niestety, były wiceminister finansów ani inni zwolennicy prywatyzacji nie wykazali się dalekowzrocznością, gdy sprzedawali nasze instytucje. Wmawiali społeczeństwu, że kapitał zagraniczny przyczynia się do modernizacji i rozwoju systemu bankowego. Choć sam Kawalec w jednym z wywiadów przyznaje, że sytuacja, w której większość banków w kraju to spółki zależne lub oddziały banków zagranicznych, byłaby trudna do zaakceptowania, to w Polsce stało się to możliwe. Udział obcego kapitału w sektorze bankowym sięgnął już 80 proc.

Przypuszczano, że sytuacja jest bezpieczna, bo nie było monopolu ani dominacji banków z jednego kraju. – Ale przyszedł 2008 r., wybuchł kryzys i przekonaliśmy się, że kapitał ma jednak narodowość – przyznaje były wiceminister. Zagraniczne centrale polskich banków przykręciły kurek z kredytami dla polskich przedsiębiorstw. Teraz – według Kawalca – od „nieujawnionych decyzji politycznych” obcych państw będzie zależało finansowanie strategicznych sektorów gospodarki.

Przykładem jest polska energetyka, w której kluczową rolę odgrywają lub mogą odgrywać węgiel, gaz łupkowy i atom. Ponieważ w Europie sens rozwijania tych sektorów coraz bardziej jest podważany, bardzo możliwe, że działające w Polsce banki niemieckie, austriackie, holenderskie czy skandynawskie będą unikały finansowania naszych elektrowni węglowych i eksploatacji łupków, a banki z Francji nie będą finansowały energetyki jądrowej, jeżeli nie będzie ona oparta na francuskiej technologii. – Banki przy tym nie będą wyjawiały politycznych powodów swoich decyzji, lecz będą twierdziły, że decyzje te wynikają z oceny ryzyka kredytowego i ze strategii biznesowej – twierdzi Kawalec w wywiadzie dla Gazetyprawnej.pl.

O tym, że sprzedając nasze instytucje finansowe, pozbyliśmy się kury znoszącej złote jaja, przekonują dane Głównego Urzędu Statystycznego. Okazuje się, że w 2014 r. zysk brutto sektora bankowego w Polsce wyniósł aż 20,3 mld zł. Nawet po odliczeniu płaconego urzędom skarbowym podatku dochodowego zysk ten wciąż był wysoki i wynosił 16,2 mld zł. To był najwyższy zysk w historii, lepszy o 7,1 proc. od osiągniętego w 2013 r.


Cały tekst w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"

Dorota Skrobisz

za:niezalezna.pl/65946-wyprzedaz-polskich-bankow-poszla-za-daleko-gospodarka-na-pasku-obcego-kapitalu

Copyright © 2017. All Rights Reserved.