Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Stanowisko Kurii ws. ks. Lemańskiego: Powinien powstrzymać się od celebracji i koncelebr publicznych

Biskup Warszawsko-Praski Henryk Hoser zalecił ks. Wojciechowi Lemańskiemu powstrzymanie się od „celebracji i koncelebr publicznych”. Chodzi o koncelebrowanie mszy pogrzebowej Władysława Bartoszewskiego.

Wojciech Lemański koncelebrował liturgię pogrzebową Władysława Bartoszewskiego. Kapłan został suspendowany, co wiążę się z tym, że nie może wykonywać obowiązków związanych z władzy święceń. Co więcej, nie może też nosić stroju duchownego.

Wokół sprawy pojawiło się wiele wątpliwości. Z oficjalnego stanowiska Kurii Warszawsko-Praskiej wynika, że ks. Lemański ma powstrzymać się od „celebracji i koncelebr publicznych”.

Dla uniknięcia sytuacji powodujących we wspólnocie Kościoła dezorientację, niejasność, a nawet zgorszenie, Biskup Warszawsko-Praski zaleca, aby na terenie Diecezji Warszawsko-Praskiej Ksiądz Wojciech Lemański powstrzymał się od celebracji i koncelebr publicznych – czytamy w oświadczeniu.

W przesłanym do nas dokumencie podkreślono, że księża proboszczowie mogą nie wyrazić zgody na odprawianie przez Księdza Lemańskiego Mszy świętej.

Natomiast jeśli chodzi o inne diecezje niż Warszawsko-Praska, decyzje zostały po nie był zostawione „trosce i roztropności ordynariuszy miejsca”

za:telewizjarepublika.pl/stanowisko-kurii-ws-ks-lemanskiego-powinien-powstrzymac-sie-od-celebracji-i-koncelebr-publicznych,19760.html

***

Czy to znaczy, że kard. Nycz wyraził zgodę mimo suspendowania?...


k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.