Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Władze UMCS chcą zablokować debatę ewolucjonistów z kreacjonistami?

Organizatorzy: Są naciski

Ze względu na naciski władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie chcą odwołać debatę pt. „EWOLUCJA kontra KREACJONIZM: Skąd się wzięliśmy - przez przypadek czy w wyniku projektu?”. Organizatorzy mówią wprost o możliwości wywołania międzynarodowego skandalu.

Od lutego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Fundacja „Twój Ruch”, Studenckie Koło Naukowe „Adesse” oraz lubelski oddział stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej przygotowują debatę z udziałem zagranicznych naukowców pt. „Debaty EWOLUCJA kontra KREACJONIZM: Skąd się wzięliśmy - przez przypadek czy w wyniku projektu?”. Debata została zaplanowana na 28 maja, jednak okazało się, że może się nie odbyć.

Oficjalnie chodzi o chaos organizacyjny związany z udostępnieniem odpowiedniego pomieszczenia, gdzie debata mogłaby się odbyć. Jednak jak udało nam się dowiedzieć, może też chodzić o próbę zablokowania wykładu przez władze uczelni w związku naciskami nieprzychylnych tematowi środowisk.

W debacie mają wziąć udział prof. Andrew McIntosh z Wydziału Inżynierii Leeds University, prof. Stephen Taylor z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Elektroniki University of Liverpool oraz prof. Michał Ginter z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Konrad Talmont-Kamiński z Wydziału Psychologii Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie i z Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Jednak wygląda na to, że szykuje się skandal na międzynarodową skalę, bo co prawda profesorowie zjadą się na UMCS, jednak nie będą mieli gdzie zetrzeć się w akademickiej debacie. Władze Wydziału Biologii i Biotechnologii, na którym miała odbyć się dyskusja, odmówiły studentom rezerwacji odpowiedniego pomieszczenia pomimo wcześniejszego jej zatwierdzenia.

Dotarliśmy do całej korespondencji pomiędzy studentami a władzami WBiB UMCS oraz rektorem uczelni. Wynika z niej, że studenci odpowiednio wcześniej pomyśleli o zarezerwowaniu sali, lecz władze uczelni na sześć dni przed planowanym wydarzeniem postanowiły zmienić zdanie nie podając racjonalnej przyczyny. Z wyjaśnień władz wynika, że dziekan WBiB miał nie wiedzieć o dokonanej przez studentów rezerwacji jednego z pomieszczeń.

Zamieszczamy skan dokumentu potwierdzającego rezerwację odpowiedniej sali oraz pismo dziekana WBiB UMCS dot. rzekomego „niedopełnienia obowiązków” przez Koło Naukowe Neurobiologów, które początkowo współorganizowało debatę, jednak po zamieszaniu z salą postanowiło zrezygnować z jej organizac

– Podobna sytuacja miała miejsce w grudniu podczas innego naszego wydarzenia – mówi nam Kornelia Chojecka, współorganizator debaty z ramienia Fundacji Twój Ruch. Studentka zaznacza, że wówczas jeden z doktorów, a zarazem felietonista Gazety Wyborczej napisał tekst, w którym określał kreacjonistów jako religijnych obłąkańców. – W tamtej sprawie byłam na dywaniku u rektora. Krytyka dotyczyła tego, że debata nie może być jednostronna – opowiada nam Chojecka.

Podczas debaty zaplanowanej na 28 maja organizatorom udało się zetrzeć poglądy i tym samym zapewnić akademickie ramy dyskusji. Organizacja wydarzenia szła pomyślnie do połowy maja.

– Tydzień temu dostałam informację, że są problemy i że są naciski, w związku z którymi powinniśmy odwołać wydarzenie. Koło naukowe, które nam pomagało wycofało się z organizacji – mówi nam Kornelia Chojecka. – Napisaliśmy pismo do dziekana i rektora. Mamy dowody uzgodnień warunków debaty. Chcemy uniknąć międzynarodowego skandalu w związku z przyjazdem zagranicznych naukowców, którzy nie będą mieli gdzie wystąpić – podkreśla.

– Sprawa wygląda teraz tak, że nie mamy sali, a profesorowie i tak przyjadą. Staramy się więc zorganizować inne miejsce. Napisaliśmy też kolejny list do dziekana – kwituje Kornelia Chojecka z Fundacji Twój Ruch.

za:telewizjarepublika.pl/wladze-umcs-chca-zablokowac-debate-ewolucjonistow-z-kreacjonistami-organizatorzy-sa-naciski,20211.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.