Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Naruszono zasady etyki dziennikarskiej

Komisja etyki Telewizji Polskiej orzekła, że Jarosław Kulczycki w programie "Z dnia na dzień" w TVP Info, w którym gościł Łukasza Warzechę, naruszył obowiązujące zasady etyki dziennikarskiej.

W wyemitowanym w lutym na antenie TVP INFO programie "Z Dnia na Dzień", którego Kulczycki jest gospodarzem jeden z gości - Łukasz Warzecha - oceniając kampanie wyborcze Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego powiedział, że " To tak, jakby zestawić najnowsze Porsche 911 ze starym polonezem". Ostra ocena kampanii Komorowskiego nie spodobała się prowadzącemu program Kulczyckiemu, który w odpowiedzi zapytał Warzechę: "Pan bierze pieniądze za udział w kampanii Andrzeja Dudy?". Warzecha oburzony skandalicznym zachowaniem gospodarza wyszedł w końcu ze studia.

Kulczycki był broniony przez rzecznika TVP, choć kierownictwo stacji upomniało go wtedy za niestosowane zachowanie.

Sprawą zajęła się tez Komisja Etyki Telewizji Publicznej. Po zbadaniu sprawy komisja orzekła, że Kulczycki naruszy obowiązujące w TVP zasady etyki dziennikarskiej, zgodnie z którymi "język programu powinien być wolny od słów i określeń o charakterze wartościującym i stronniczym, które sprawiałyby wrażenie zaangażowania dziennikarza, redaktora czy nadawcy po jakiejś jednej, określonej stronie".

za:www.fronda.pl/a/kulczycki-naruszyl-zasady-etyki-dziennikarskiej,53353.html


***

Komisja Etyki TVP: W programie Tomasza Lisa naruszono zasady etyki dziennikarskiej

W przedwyborczym programie "Tomasz Lis na żywo" w TVP 2 naruszono zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w telewizji publicznej - uznała Komisja Etyki Publicznej Telewizji Polskiej. Przypomnijmy: przed II turą wyborów Tomasz Lis i aktor Tomasz Karolak wyśmiewali się z rzekomego wpisu na Twitterze córki Andrzeja Dudy - Kingi.

Oczywiście wpis o treści "Tata mówi, że jak zostanie prezydentem, odda Oscara Amerykanom" pochodził z fałszywego konta, o czym wydawcy i autorzy programu jakoby nie wiedzieli.

Jak informuje portal press.pl - całą winę wzięła na siebie przed komisją etyki Barbara Hrybacz, wydawca programu. Ale komisja sceptycznie podeszła do jej tłumaczeń, stwierdzając, że "nikła wiedza na temat mediów społecznościowych nie może być wytłumaczeniem dla braku rzetelności".

Zdaniem komisji etyki TVP dyskusyjna była już sama obecność w programie Tomasza Karolaka, "wyraźnie opowiadającego się za jednym z kandydatów". Konkluzja? "Autorzy programu naruszyli zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w TVP".

I jeszcze jedna ciekawa informacja. Po programie Tomasza Lisa w głównym wydaniu wiadomości Piotr Kraśko przepraszał widzów za treść tej audycji. Ale dołożył do tego także przeprosiny za program Jana Pospieszalskiego, krzywdzący rzekomo dla Bronisława Komorowskiego. Press.pl informuje jednak, że Komisja Etyki TVP audycją Pospieszalskiego się nie zajmowała. Dlaczego? Bo nie wpłynęła na nią... ani jedna skarga.    

za:niezalezna.pl/68566-komisja-etyki-tvp-w-programie-tomasza-lisa-naruszono-zasady-etyki-dziennikarskiej

Copyright © 2017. All Rights Reserved.