Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Abp Marek Jędraszewski: "Krzyż nadaje sens ludzkim dziejom"

Jezus Chrystus przez cierpienie, mękę i krzyż dał światu prawdziwą radość serca, niezależnie od tego, co może ludzi spotkać. Chrześcijanie doskonale zdawali sobie sprawę, że gdy łączą swoje cierpienia z cierpieniami Chrystusa, to budują Kościół – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. Wygłosił on kazanie podczas Mszy św. odpustowej odprawionej na błoniach sanktuarium w Gietrzwałdzie.

Podkreślił, że zrozumienie sensu Chrystusowego krzyża, złączenie swego życia z nim nadało sens ludzkim dziejom, poszczególnym osobom, ale także całym społecznościom i narodom. "W tym tkwi sens bycia chrześcijaninem, czyli kierunek, ku któremu się zdąża w całym osobistym pielgrzymowaniu, a które swój kres odnajduje w domu Ojca bogatego w miłosierdzie. Wobec tej nadziei życia wiecznego nie straszne są trudności, prześladowanie, cierpienie, niekiedy odtrącenie, czy zwykłe szyderstwo"- powiedział łódzki pasterz.

Przypomniał, że wszyscy idziemy do domu Ojca, zmierzamy za Chrystusem,
dźwigając swój krzyż. "Tylko w tym znaku jest nasza nadzieja i nasze
zbawienie, tylko on daje siłę, by nie poddawać się, a jeśli przyjdzie chwila upadku, powstać i iść dalej z Chrystusem, za Chrystusem, do Ojca, do drugiego człowieka" – wyliczał metropolita łódzki.

Nawiązując do przypadającej w przyszłym roku 1050. rocznicy chrztu Polski zaznaczył, że w wielkie dzieje chrześcijaństwa, w tę historię krzyża wpisała się historia naszego polskiego narodu. Było to przełomowe, wiekopomne wydarzenie.

W tym kontekście wezwał do odwoływania się do historii. "Nie bójmy się
przywoływać naszej historii, zwłaszcza teraz, gdy coraz bardziej ogranicza się ją w nauczaniu szkolnym i akademickim; gdy chce się nas sprowadzić do osób bez korzeni. Ileż we wszystkich wydarzeniach z naszej historii mieści się treści ludzkiej i Bożej jednocześnie, ludzkich nadziei, radości, chwil triumfu,porażek i prawdziwych tragedii. Zawsze pośród nich są polscy święci, oni w trudnych momentach pokazali, jak iść, pokonać zwątpienie, jak się dźwigać i na czym budować nadzieje" – dodał hierarcha.

Podkreślił również, że dzisiaj próbuje się nam narzucić poprawność polityczną, według której nie ma już miejsca na tradycję i historię, religijność powinna zostać absolutnie usunięta z przestrzeni publicznej naszej ojczyzny, wiara powinna być czymś skrywanym we wnętrzu własnego serca czy własnego domu i że winniśmy usunąć z przestrzeni życia publicznego odniesienie do sumienia, by zawiesić je razem z płaszczem w sejmowej garderobie. Przez to powstają prawa, które uderzają w godność i życie człowieka - zaznaczył mówca.

Na zakończenie abp Jędraszewski wezwał do wierności Bogu, gdyż ilekroć
będziemy Go miłowali, tylekroć będziemy odczuwali, że Bóg działa razem z nami dla naszego dobra. Ilekroć będziemy wierni Bogu, Chrystusowi, krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi, tylekroć będziemy umacniani w nadziei - przekonywał metropolita łódzki.

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=3c37a190184dd72515d96935bcdc1228

Copyright © 2017. All Rights Reserved.