Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Uczniowie "tolerancji"od Urbana, Michnika i Palikota atakują księży!

- 12 proc. księży doświadczyło agresji z powodu kapłaństwa – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Wynik został opublikowany przez „Rzeczpospolitą”.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przeprowadził ankiety, w których pytał księży, czy w ostatnich latach doznali dyskryminacji ze względu na stan kapłański, trafiły do ponad 10 tysięcy parafii w całej Polsce. Informację zwrotną Instytut otrzymał od 9,2 tys. osób.

Twierdząco odpowiedziało 12 proc. badanych duchownych. Głównie to ataki słowne, lecz także oplucia czy pobicia. Problem zauważyli także księża korzystający z mediów społecznościowych.

– Z różnymi atakami agresji spotykam się niemal każdego dnia – mówi „Rz” ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej.

Badanie zostało przeprowadzone pod koniec 2014 roku przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). To pierwsza tego typu diagnoza w Polsce.

za:www.fronda.pl/a/w-polsce-ksieza-sa-dyskryminowani,64870.html

***


Ks. Jarosław Kwiecień dla Fronda.pl: Katolicy, stańcie w obronie księży! My wszyscy stanowimy Kościół!

Portal Fronda.pl: Z badania przeprowadzonego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że 12 proc. księży doświadczyło agresji z powodu kapłaństwa. Skąd bierze się ta dyskryminacja?


Ks. Jarosław Kwiecień*: Myślę, że „dyskryminacja” jest trochę za mocnym słowem. Powiedziałbym raczej, że zdarza się „ostra niechęć” wobec księży. Jednak jeżeli obserwuje się niektóre media, gdzie cały czas pokazuje się tylko negatywne informacje o Kościele, a Kościół niestety często dla wielu wiernych kojarzy się tylko  z księżmi – takie obrazy zakorzeniają się nawet podświadomie u ludzi, którzy później reagują agresywnie i niechętnie w stosunku do duchownych.

Czyli główną przyczyną takiego zachowania są informacje podawane przez media niechętne Kościołowi, a nawet antyklerykalne?

Jest to jedna z wielu przyczyn. Media pokazują wyłącznie negatywne informacje o Kościele, więc jest to najbardziej widoczny powód. Jeżeli w mediach jest mowa o księżach to zwykle w kontekście skandali, nadużyć – a przecież są to marginalne zachowania duchownych. Taki obraz pozostaje w świadomości odbiorców.

Czy wynik tego badania powinien być niepokojący dla nas, katolików?

Pan Jezus powiedział, że „Mnie prześladowali i Was prześladować będą”. Myślę, że agresja wobec księży jest taką formą właśnie prześladowania Kościoła. Duchowni powinni mieć świadomość tego, „w co się pakują”. Jest to po prostu przypisane do posługi kapłańskiej.

Czy w jakiś sposób katolicy świeccy mogą zareagować, by przeciwdziałać kolejnym potencjalnym atakom wobec księży?

Oczywiście. Zawsze powtarzam, że ksiądz może powiedzieć dwadzieścia pięknych kazań, a będą miały mniejszą moc niż jedna uwaga katolika świeckiego wypowiedziana pod adresem sąsiada, czy kolegi z pracy. Świecka osoba może zrobić dużo więcej stając w obronie księdza.

Czyli upominać tych, którzy zachowują się agresywnie?

Delikatnie. Nie chodzi o to, by agresją reagować na agresję. Należy po prostu z dobrocią wypowiedzieć uwagę: „jeżeli krytykujesz księdza, to czy znasz to z autopsji, czy usłyszałeś tylko z plotki, czy telewizji”. Jeżeli nie jest to twoje doświadczenie, to lepiej czasami zamilknąć.

Rozmawiała Karolina Zaremba

*Ks. Jarosław Kwiecień - kapłan diecezji sosnowieckiej, proboszcz parafii pw. Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej w Rodakach, otrzymał nagrodę "Miód 2001" przyznaną przez "Dziennik Zachodni" za dobrą współpracę z mediami, utworzył diecezjalną stronę internetową www.diecezja.sosnowiec.pl, były rzecznik prasowy Kurii Biskupiej w Sosnowcu

za:www.fronda.pl/a/ks-jaroslaw-kwiecien-dla-frondapl-katolicy-stancie-w-obronie-ksiezy-my-wszyscy-stanowimy-kosciol,64882.html

***


Napadli na księdza chodzącego po kolędzie!

W Kołobrzegu doszło do drastycznego ataku na księdza Parafii Mariackiej, który odwiedzał parafian w ramach wizyty duszpasterskiej.

- Na materiale video widać, jak dwaj młodzi mężczyźni szli za księdzem. Gdy ten dochodził już do skrzyżowania ulicy Kaliskiej z ulicą Bogusława X, ci zaczęli go dusić i chcieli mu wyrwać saszetkę. Spodziewali się tam sporej sumy pieniędzy, którą kapłan miał dostać od mieszkańców w ramach kolędy. Nie udało im się to, za to Policji udało się załapać jednego ze sprawców. Pojmanie drugiego jest kwestią czasu. - informuje portal miastokolobrzeg.pl

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu zatrzymali sprawcę napadu, który zaatakował księdza po kolędzie, a następnie chciał ukraść saszetkę z pieniędzmi.

Jednym ze sprawców jest 26 -letni Kondrad B. mieszkaniec Kołobrzegu. Dzisiaj usłyszy zarzuty. Zatrzymanemu za usiłowanie rozboju zgodnie z kodeksem karnym grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat.

za:www.fronda.pl/a/napadli-na-ksiedza-chodzacego-po-koledzie,65199.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.