Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Zmiany, zmiany, zmiany..."Warto rozmawiać" Jana Pospieszalskiego wraca na antenę TVP1


Jan Pospieszalski wraca na antenę TVP1, która od marca będzie nadawać nową edycję programu "Warto rozmawiać" – poinformował w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl Jan Pawlicki, dyrektor Jedynki.

Jak powiedział Pawlicki, program Pospieszalskiego będzie nadawany w TVP1 od marca we wtorki. Nie jest jeszcze wiadome, czy będzie to o godz. 20.25 czy o 21.35.

– "Warto rozmawiać” będzie miało formułę znaną z brytyjskiej izby gmin, dyskutować będą dwie strony. Dopracowujemy jeszcze szczegóły – przyznał szef Jedynki.

Program ma być realizowany na żywo. Zaplanowano nową scenografię i oprawę.

za:telewizjarepublika.pl/quotwarto-rozmawiacquot-jana-pospieszalskiego-wraca-na-antene-tvp1,28910.html

***


Pospieszalski wraca do TVP 1

W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 1 marca na antenę TVP 1 wraca program prowadzony przez Jana Pospieszalskiego pt. „Warto Rozmawiać”. Audycja będzie emitowana we wtorki o godz. 21.30. A dokładnie 5 lat temu program Pospieszalskiego zdjęła z anteny ówczesna dyrektor TVP 1, Iwona Schymalla.

- To będzie główny program publicystyczny Jedynki, który zajmie miejsce „Debaty”. Formuła będzie jednak do niej nawiązywać, oraz do „starego” „Warto rozmawiać”. Zależy nam na tym, by Janek Pospieszalski był moderatorem, choć oczywiście wyrazistym i nie pozbawionym własnego zdania – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” Jan Pawlicki, dyrektor TVP 1.

Teraz, gdy w telewizji do władzy doszli nowi ludzie i dziennikarze mogą w końcu realizować swoją misję, my możemy wrócić do segmentu, który nas najbardziej interesował. Czyli do sporu cywilizacyjnego i światopoglądowego, osadzonego w realiach historii najnowszej i w konflikcie kulturowym, który przetacza się przez Europę

– zapowiada w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” Jan Pospieszalski.

„Warto rozmawiać” był jednym z najbardziej opiniotwórczych programów publicystycznych i interwencyjnych na antenie publicznego nadawcy. Program obecny był na głównych antenach stacji przez 7 lat. Od 2004 do 2009 r. „Warto Rozmawiać” oglądaliśmy na TVP2. Od 2009 roku do 2011 w Jedynce. Decyzją ówczesnej dyrektor TVP 1 Iwony Schymalli, 22 lutego 2011 roku program został zawieszony.

Uznaję, że była to decyzja polityczna premiera Donalda Tuska i jego ministrów. Przypomnę, że dwa ostatnie tematy, które podejmowaliśmy na antenie Jedynki to była kwestia wyjaśnienia tego, co robił na lotnisku w Smoleńsku agent Tomasz Turowski

– wspomina Pospieszalski.

W październiku 2011 r. podjęto decyzje o wprowadzeniu na antenę nowego programu prowadzonego przez Jana Pospieszalskiego. I tak od listopada 2011 r. na TVP Info emitowany jest program „Jan Pospieszalski: Bliżej”.


za:niezalezna.pl/75796-pospieszalski-wraca-do-tvp-1


***

Pegaz znowu w TVP

Po latach przerwy, emitowany wcześniej przez ponad pół wieku „Pegaz” już w marcu wróci do ramówki TVP1 – poinformowała antena.

Poświęcony kulturze i sztuce program, którego powrót zapowiadał także prof. Piotr Gliński, zawita w naszych domach już 2 marca. Dwa dni wcześniej, 29 lutego, w TVP1 zadebiutuje zaś codzienny serwis kulturalny „Pegaz – flesz”. „Pegaz” ma trwać 40 minut i nadawany będzie, podobnie jak oryginał sprzed lat, dość późnym wieczorem – ok. godz. 22:30. Krótszy, migawkowy przegląd „Pegaz – flesz” planowany jest zaś na czas przed „Teleexpressem”, czyli na ok. 16:45 w TVP1.

„Pegaz” w obydwu nowych odsłonach zaistnieje też w odświeżonej formule. Zmieni się również jego logo. Zamiast jednego, jak poprzednio, będzie miał dwoje prowadzących; ma przypominać talk-show. Widzom przedstawiane będą informacje kulturalne, przeglądy premier kinowych i teatralnych oraz recenzje książkowych i fonograficznych nowości. Posłuchamy także dyskusji ze znawcami poruszanych zagadnień – będą to na przykład krytycy sztuki, historycy i antropolodzy kultury.

„Pegaz – flesz” i „Pegaz” tworzony będzie we współpracy z TVP Kultura.

za:niezalezna.pl/75842-pegaz-znowu-w-tvp

***

Nowa dyrektor radiowej Trójki

Paulina Stolarek została powołana przez zarząd Polskiego Radia na stanowisko dyrektora Trójki.

Stolarek w latach 2007-2014 była redaktor naczelną miesięcznika „Voyage”. W latach 2003-2005 pełniła funkcję wicenaczelnej i redaktor naczelnej w magazynie „Marie Claire”

Przed tym przez dziesięć lat pracowała w Radiu ZET – jako wydawca serwisów informacyjnych, szefowa działu informacji, a w latach 1994-1995 jako redaktor naczelna. Jak przypomina portal wirtualnemedia.pl, Paulina Stolarek odeszła ze stacji jesienią 2000 r. – razem z grupą dziennikarzy sprzeciwiających się zmianom wprowadzanym przez nowe kierownictwo.

W ostatnich latach współpracowała m.in. z magazynami„Uroda Życia” oraz „Art & Business”.

Poprzednia dyrektor Trójki Magdalena Jethon złożyła rezygnację, którą przyjęto na początku stycznia tego roku.

za:niezalezna.pl/75861-nowa-dyrektor-radiowej-trojki

***

Nowy szef „Teleexpressu”

Marek Walencik ma zostać nowym kierownikiem redakcji „Teleexpressu” TVP1. Zastąpi na tym stanowisku Jerzego Modlingera.

Jak dowiedział się portal wirtualnemedia.pl, to Marek Walencik pokieruje redakcją popularnego programu telewizyjnej Jedynki. Objęcie funkcji szefa „Teleexpressu” będzie jego powrotem do TVP. W latach 2006-2009 był zastępcą dyrektora TVP2 ds. kreatywnych. Wcześniej był producentem telewizyjnym, pracował też w TVN i RMF FM.

Walencik zastąpi na tym stanowisku Jerzego Modlingera, który został odwołany w miniony piątek.

za:niezalezna.pl/75707-nowy-szef-teleexpressu

***
Kolejna zmiana w radiowej Jedynce

Wkrótce Artur Makara przestanie kierować redakcją publicystyki Programu I Polskiego Radia.

Jak nieoficjalnie dowiedział się press.pl, Artur Makara straci stanowisko z początkiem lutego. Z informacji portalu wynika, że na czwartkowym kolegium dyrektor programu Rafał Porzeziński miał zapowiedzieć, że dziennikarz zostanie w zespole.

Na razie nie wiadomo, kto od lutego pokieruje publicystyką Jedynki.

za:niezalezna.pl/75658-kolejna-zmiana-w-radiowej-jedynce

***

Słynny program wraca do TVP

Już wiosną w TVP2 pojawi się nowa odsłona popularnonaukowego programu „Sonda”, który był emitowany w Telewizji Polskiej do 1989 roku. Jak zapowiada obecny szef Dwójki Maciej Chmiel, w każdym odcinku nowego programu znajdzie się fragment „Sondy” sprzed lat, prezentujący przewidywania jego autorów.

„Sonda 2” znajdzie się w jesiennej ramówce telewizyjnej Dwójki i będzie nawiązywała do słynnej „Sondy” Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka, emitowanej w latach 1977-1989 (w 1989 roku autorzy programu zginęli w wypadku samochodowym).

Nad programem pracuje obecnie powołana specjalnie w tym celu redakcja naukowa, z której zostaną wyłonione osoby prowadzące „Sondę 2”. Jak podaje press.pl, program dostanie miejsce w najlepszym czasie antenowym – o godz. 20.40 w czwartki.

za:niezalezna.pl/75563-slynny-program-wraca-do-tvp

***


Redakcja zagraniczna wraca do TVP

Do Telewizji Polskiej wróci redakcja zagraniczna, którą zlikwidowano w 2013 roku. Będzie zajmować się zarządzaniem korespondentami zagranicznymi TVP oraz obecnością tematyki zagranicznej w różnych programach informacyjnych i publicystycznych.

Redakcję ma uruchomić Telewizyjna Agencja Informacyjna, choć na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie to nastąpi.

Jak dowiedział się portal wirtualnemedia.pl, na jej czele ma stanąć Piotr Górecki. W TVP był on m.in. korespondentem wojennym i wydawcą „Wiadomości”. W połowie 2014 roku znalazł się w grupie kilkuset etatowych pracowników telewizji przesuniętych do LeasingTeam. Od września 2015 r. prowadzi w TVP Info cotygodniowy program „Na czym świat stoi”.

za:niezalezna.pl/75408-redakcja-zagraniczna-wraca-do-tvp

***

Nowi szefowie TVP Polonia i TVP Historia

Kolejne zmiany w mediach publicznych. Piotr Gursztyn został p.o. dyrektora TVP Historia, a była korespondentka zagraniczna Telewizji Polskiej Magdalena Tadeusiak pokieruje kanałem TVP Polonia.

Piotr Gursztyn z wykształcenia jest historykiem. Pracował m.in. w Radiu Plus, TV Puls, Polsacie, „Dzienniku”. Ostatnio w Superstacji współprowadził program „Ja panu nie przerywałem”, a w Polskim Radiu RDC rozmowy z politykami „W samo południe”. Od 2013 roku jest też publicystą tygodnika „Do Rzeczy”.

Z kolei Magdalena Tadeusiak była korespondentką zagraniczną TVP – najpierw od 2003 roku do 2009 roku w Paryżu, a następnie w Brukseli. Później była wydawcą „Wiadomości” TVP1.

za:niezalezna.pl/75115-nowi-szefowie-tvp-polonia-i-tvp-historia

***

Porzeziński nowym dyrektorem Jedynki

Rafał Porzeziński został nowym dyrektorem "Jedynki" Polskiego Radia. Informację dziennikarz potwierdził na swoim profilu na Twitterze.

Na początku stycznia br. nowy zarząd Polskiego Radia zdecydował o odwołaniu Kamila Dąbrowy z funkcji dyrektora radiowej Jedynki.

Nowy dyrektor, Rafał Porzeziński, w swojej pracy dziennikarskiej od 1992 r. pracował w kilku rozgłośniach radiowych: III Programie Polskiego Radia, Radiu ZET, Radiu Kolor, Radiu Plus, Radiu Józef i Radiu Warszawa.

W Telewizji Republika Rafał Porzeziński prowadził programu „Dwunasty krok”.

za:niezalezna.pl/75037-porzezinski-nowym-dyrektorem-jedynki

***

Lewicka dostała pracę w TOK FM

Karolina Lewicka od początku lutego jest reporterką radia TOK FM. Dziennikarka dotychczas współpracowała z rozgłośnią.

Lewicka to doświadczona dziennikarka, w telewizji publicznej była między innymi jednym z gospodarzy programu „Minęła 20”. Niestety, do jej pracy można było mieć wiele zastrzeżeń, ale największy skandal wybuchł po rozmowie, jaką przeprowadziła w listopadzie ubiegłego roku z wicepremierem Piotrem Glińskim.

Później była tragikomedia w wykonaniu ówczesnego prezesa TVP z zawieszeniem Lewickiej. Niby zareagowała natychmiast, ale następnego dnia o poranku Lewicka pokazała się w studio, a nawet przeprowadziła wywiad ze znanym politykiem PSL. Okazało się, że zawieszona został... tylko w jednym programie. Niedługo po tym telewizyjna komisja etyki zdecydowała, że Karolina Lewicka nie złamała zasad obowiązujących w TVP i dziennikarka wróciła do pracy w programie.

Po zmianie zarządu Telewizji Polskiej i kierownictwa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Lewicka zrezygnowała z pracy w „Wiadomościach” TVP 1 oraz prowadzenia programu „Minęła 20”.

za:niezalezna.pl/75728-lewicka-dostala-prace-w-tok-fm

Copyright © 2017. All Rights Reserved.