Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Żołnierze Wyklęci uczczeni w Parlamencie Europejskim!

W Parlamencie Europejskim uczczono pamięć o Żołnierzach Wyklętych
W spotkaniu - zorganizowanym z inicjatywy europosłanki Anny Fotygi - wzięli udział historycy i publicyści. 1 marca w Polsce obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".


Profesor Krzysztof Szwagrzyk - który m.in. kieruje pracami ekshumacyjnymi na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczywają ofiary komunistycznego reżimu - wyraził zadowolenie, że temat Żołnierzy Wyklętych powrócił w Polsce. - Z tego powodu najważniejszego, że mieliśmy przez kilkadziesiąt lat system komunistyczny, który zabijał bohaterów, a potem przez kilkadziesiąt lat zamazywał ślady po miejscach pochówku my dzisiaj robimy sprawę, która już dawno powinna być w Polsce załatwiona - powiedział historyk. Jego zdaniem, Polska odzyskuje "bohaterów prawdziwych, tych z krwi i kości" , których próbowano jej wyrwać - także z pamięci. - Jestem przekonany, że ten powrót, który już w tej chwili nastąpił będzie trwał - powiedział prof. Szwagrzyk.

Profesor Tadeusz Wolsza z Instytutu Pamięci Narodowej zauważył zaś, że konferencje, jak ta w Parlamencie Europejskim są bardzo ważne, nie tylko po to, by upamiętnić Żołnierzy Wyklętych, ale także, by mówić o nich tym, którzy jeszcze nie znają ich losów.
- Mieliśmy wśród słuchaczy gości z zagranicy, którzy może po raz pierwszy słyszeli, że coś takiego było jak druga konspiracja, która podjęła ogromną walkę z nową okupacją w sowieckim wydaniu - powiedział prof. Wolsza. Jak dodał, jest to sprawa warta przypomnienia i nagłośnienia w Europie, gdyż Polska - obok Litwy - była jedynym krajem, gdzie konspiracja rozwinęła się na tak masową skalę.

Europosłanka Anna Fotyga przyznała, że tego typu tematy pojawiają się rzadko w Parlamencie Europejskim. Jej zdaniem jednak, w miarę upływu czasu wszyscy się przyzwyczajają, że także w Brukseli mówi się o trudnych losach państw Europy Środkowo -Wschodniej.

za:www.fronda.pl/a/zolnierze-wykleci-uczczeni-w-parlamencie-europejskim,66434.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.