Łódzkie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski
Rozpoczną się one uroczystym koncertem , który odbędzie się w sobotę 11 czerwca br godz. 18.00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. W programie wykład profesora Marka Dyżewskiego zatytułowany “MUSICA SACRA POLONIAE SEMPER FIDELIS”, a następnie zostanie wykonane utwory muzyczne, które staną się ilustracją do wcześniejszego wykładu.
W niedzielę odbędzie się procesja z Najświętszym Sakramentem, która przejdzie ulicami Łodzi z kościoła Matki Bożej Zwycięskiej do Łódzkiej Archikatedry. Tam na placu św. Jana Pawła II, zostanie odprawiona Msza św., której przewodniczyć będzie i kazanie wygłosi, Ksiądz Kardynał Dominik Jaroslav Duka, Prymas Czech.
Będzie to historyczne wydarzenie, gdyż to właśnie z Czech, Polska przyjęła sakrament chrztu. Tematyką łódzkich obchodów będzie Eucharystia, która jest najcenniejszym Skarbem Kościoła.
Patronat honorowy nad łódzkimi obchodami 1050. Rocznicy Chrztu Polski objął Prezydent Polski Andrzej Duda.
za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=18ebc5380e474019f0dd16ed5e57eccc
Zaproszenie na Święto Eucharystii
Zbliża się archidiecezjalne Święto Eucharystii. Będziemy je przeżywać w niedzielę 12 czerwca na pamiątkę niezapomnianej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II, która odbyła się w Łodzi dnia 13 czerwca 1987r.
Następca św. Piotra przypomniał nam wtedy, że „człowiek potrzebuje Eucharystii, aby mógł żyć na wieki tym Życiem, które jest z Boga samego”. Jak w latach ubiegłych uroczystość rozpocznie procesja eucharystyczna, która wyruszy o godz. 10.00 z Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. Po jej zakończeniu, przy ołtarzu polowym odprawiona zostanie pontyfikalna Msza św. Uroczystościom będzie przewodniczył Ksiądz Kardynał Dominik Jaroslav Duka – Prymas Czech.
W drugiej części naszego świętowania na placu katedralnym o godz. 19:00, odbędzie się wieczór uwielbienia za dar Eucharystii, animowany przez łódzką grupę uwielbieniową.
Podczas tego spotkania swoim świadectwem podzieli się z uczestnikami ks. Krzysztof Dukielski - zastępca koordynatora generalnego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Do udziału w uroczystości zapraszamy serdecznie kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich, szczególnie młodzież z parafialnych, dekanalnych i regionalnych grup Światowych Dni Młodzieży.
za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=f596dcc291221949853944674fd619ed
Zaproszenie na otwarcie wystawy z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Piotr Machlański, Dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi wraz z komisarzami wystawy Ryszardem Iwanicki i Grzegorzem Wróclem, serdecznie zapraszają na uroczyste otwarcie ekspozycji: Trwajcie w tym świętym dziedzictwie… - 1050. rocznica Chrztu Polski na ziemiach Archidiecezji Łódzkiej.
Otwarcie odbędzie się 29 czerwca 2016 r. (środa)o godz.10:00 w siedzibie głównej Muzeum, ul. Gdańska 13.
Motywem przewodnim wystawy jest 1050. rocznica przyjęcia Chrztu przez Polskę. Ekspozycja wpisuje się tym samym w bardzo szeroko pojęte i różnorodne w charakterze, obchody historyczne i religijne na terenie województwa łódzkiego.
Ekspozycja tytułem nawiązuje do jednego z wezwań papieża Jana Pawła II, podczas pielgrzymek w kraju. Poprzez różnorodny materiał wystawienniczy, przedstawiony zostanie zarys powstania i rozwoju chrześcijaństwa na ziemiach polskich, koncentrując się w licznych przykładach, na obszarze Ziemi Łódzkiej i Łodzi
Wystawa podzielona jest na następujące zagadnienia:
- ziemie polskie w kształtującej się cywilizacyjnie Europie i związki z powstającymi państwami chrześcijańskimi we wczesnym średniowieczu.
- chrzest Polski i jego znaczenie dla powstania naszej państwowości.
- materialne przejawy obecności religii chrześcijańskim i struktur Kościoła na obszarze Polski środkowej od XII do XVIII wieku.
- kształtowanie się życia religijnego społeczności rzymsko-katolickiej w Łodzi, na tle rozwoju przemysłowego miasta w XIX i XX wieku o złożonej strukturze wyznaniowej.
- „Łódź Piotrowa”: przykłady z dziejów parafii diecezji łódzkiej od 1920 do czasów współczesnych; znaczenie kultu błogosławionych i świętych w kreowaniu kultu religijnego w naszym regionie.
Na ekspozycji powyższą tematykę będą wszechstronnie ilustrować zabytki trójwymiarowe: archeologiczne (numizmaty, ceramika, ozdoby i biżuteria, elementy uzbrojenia, detale architektoniczne), przedmioty liturgiczne np. ornat królowej Bony, antyfonarz z fundacji Jana Łaskiego, Biblia Leopolity z XVI w., chorągwie i sztandary parafialne oraz szkolne z elementami religijnymi, pamiątki związane z pielgrzymkami pontyfikalnymi papieża Jana Pawła II. Podstawową grupę eksponatów stanowić będą: ikonografia, ryciny i zdjęcia dotyczące kultu religijnego w XIX i XX wieku oraz archiwalia (dokumenty biskupie i papieskie z XVI wieku, bogate w przekroju tematycznym akta parafialne z regionu łódzkiego od końca XVI wieku do 1914 r., modlitewniki i książeczki do nabożeństwa od końca XVIII do 1945 r. głównie w języku polskim).
Pogłębieniu powyższej problematyki będą służyły także liczne stanowiska multimedialne obejmujące m. in. filmową impresję dokumentalną o chrzcie Polski i początkach naszej państwowości, quiz historyczny oraz biogramy wielkich postaci polskiego Kościoła XIII – XVI wieku, wraz z ilustrującą epokę ikonografią.
Organizatorem wystawy jest Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi w ścisłej współpracy z Kurią Archidiecezji Łódzkiej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum i Archiwum Archidiecezji Łódzkiej, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Oświaty w Łodzi, Muzeum Modlitewnika Polskiego im. sb. Wandy Malczewskiej w Parznie, z Parafii NMP Królowej i Św. Aleksego w Tumie, z Parafii Św. Józefa w Łodzi i zbiorów własnych Muzeum.
Ekspozycja skierowana jest do mieszkańców Polski i regionu łódzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży, zwłaszcza uczestników Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu 2016 roku.
za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=5ce508b1b869d53e50eb78dcadc7190e
Prymas Czech przybędzie do Łodzi
W niedzielę, 12 czerwca – Archidiecezjalne Święto Eucharystii i główne obchody 1050-lecia Chrztu Polski. Uroczystość rozpocznie procesja eucharystyczna, która wyruszy o godz. 10.00 z Sanktuarium M.B. Zwycięskiej w Łodzi. Po jej zakończeniu na Placu św. Jana Pawła II, przy ołtarzu polowym odprawiona zostanie pontyfikalna Msza św., której przewodniczyć będzie kard. Dominik Duka, Prymas Czech. O godz. 19.00 przed Katedrą odbędzie się koncert ewangelizacyjny połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu.
Wyjątkowym gościem tegorocznego Archidiecezjalnego Święta Eucharystii, obchodzonego w niedzielę 12 maja, na pamiątkę wizyty Ojca św. Jana Pawła II w Łodzi, będzie Ksiądz Kardynał Dominik Jaroslav Duka – Prymas Czech.
Jego obecność w Łodzi podczas trzeciej stacji jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski, będzie nawiązaniem do tego pamiętnego momentu, kiedy książę Mieszko I przyjął chrześcijaństwo, które na ziemię Polskie przybyło przez posługę kapłanów z Czech.
Wyjątkowość tej wizyty podkreśli także celebracja sakramentu chrzest, którego udzieli Ksiądz Kardynał podczas Mszy św. sprawowanej po zakończeniu procesji Eucharystycznej na placu katedralnym. Obecność Prymasa Czech będzie bardzo wymownym podkreśleniem chrześcijańskich więzi łączących od samego początku naród polski z narodem czeskim, a także wyrazem serdecznej bliskości jaka obecnie istnieje między Episkopatem Polski i Episkopatem Czech.
Poniżej publikujemy życiorys Księdza Kardynała Dominika Jaroslava Duki – Prymasa Czech.
Urodził się w 1943 w Hradcu Králové. Uczęszczał do słynnego gimnazjum J. K. Tyla w swojej rodzinnej miejscowości. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości pracował w fabryce oraz odbył służbę wojskową. W 1965 rozpoczął studia teologiczne w seminarium duchownym w Litoměřicach. W styczniu 1968 został przyjęty do podziemnego nowicjatu dominikanów i przyjął imię zakonne Dominik (Jaroslav to imię cywilne i chrzcielne). 22 czerwca 1970 został wyświęcony na kapłana. Przez pięć lat pracował duszpastersko w różnych parafiach praskiej archidiecezji.
W 1975 komunistyczne władze odebrały mu pozwolenie na pełnienie funkcji kapłańskich (tzw. státní souhlas), po czym zszedł do podziemia. Był mistrzem podziemnego nowicjatu dominikanów i podziemnym formatorem dominikańskich seminarzystów. W 1981 został uwięziony, w więzieniu przebywał przez półtora roku. Po wyjściu z więzienia, aż do 1989 r. pracował jako kreślarz w Pilźnie.
W 1986 został prowincjałem czesko-morawskiej prowincji dominikanów. Funkcję tę pełnił również po aksamitnej rewolucji. Od 1990 r. wykłada teologię ("Wstęp do teologii, Wstęp do Pisma Świętego oraz Biblijną archeologię i teologię") na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu.
6 czerwca 1998 Jan Paweł II mianował go biskupem Hradec Králové. Sakrę biskupią przyjął 26 września tego samego roku. Od 4 listopada 2004 do 2008 r. był również administratorem apostolskim diecezji Litoměřice. Jego biskupie hasło brzmi: "In Spiritu Veritatis - W Duchu Prawdy".
13 lutego 2010 Benedykt XVI mianował go arcybiskupem praskim i prymasem Czech.[3] Ingres odbył się 10 kwietnia 2010. 24 kwietnia 2010 został przewodniczącym konferencji episkopatu Czech. 6 stycznia 2012 ogłoszona została jego kreacja kardynalska, której papież Benedykt XVI dokonał oficjalnie na konsystorzu w dniu 18 lutego 2012.
Brał udział w konklawe 2013, które wybrało papieża Franciszka.
za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=46251cf375b09f380cdf206f8b772fdf