Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nie ma miejsca, gdzie nas nie ma


O inspiracjach, pasjach, poszukiwaniach w duszpasterstwie młodzieży na Kongresie Młodzieży Polonijnej. Prezentacja aktywności młodzieży z wszystkich krańców świata.- Tak wiele dzieje się wspaniałych inicjatyw młodych ludzi w duszpasterstwie polonijnym, że na obradach ciągle brakuje nam czasu, aby podzielić się tym bogactwem - mówi Ilona Trojnar prowadząca obrady. - Dzisiejszy dzień był pełen wrażeń. Rozpoczął się od prezentacji różnych inicjatyw młodzieżowych realizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. - Jesteśmy po to, aby powiedzieć życiu tak i głosić to całemu światu - mówią organizatorzy Rajdu dla Życia z Legnicy ks. Janusz Wilk i Anna Zenka - w tym roku jedziemy na spotkanie z Ojcem Świętym w Krakowie na rowerach z relikwiami bł. Karoliny promując życie na trasie rajdu.

- Przygotowując się do ŚDM tworzymy Młodzieżową Akademię Dziennikarstwa, zachęcając młodzież do angażowania się w media społecznościowe w celu przekazu wartości ewangelicznych innym młodym ludziom- mówi Łukasz Charuba z Łodzi. Gra miejska, redakcje diecezjalne Katolickiego Miesięcznika dla Młodzieży „Wzrastanie”, Hosanna Festival to dalsze inicjatywy angażowania młodych ludzi w działalność apostolską. Niewątpliwie ciekawą inicjatywą jest utworzenie z okazji Kongresu Młodzieży Polonijnej Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA. Celem MAIKI- mówi Łukasz Brodzik, redaktor - jest stworzenie przestrzeni dzięki mediom społecznościowym w której młodzi mogą przekazywać innym to, co dobre i piękne, a dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. Poprzez ten pomysł chcemy dać możliwość nie tylko młodzieży, ale księżom i katechetom twórczych poszukiwań kolejnych, wspaniałych pomysłów do realizacji. Przykłady uczą i pociągają.

Druga, bardzo ciekawa część prezentacji obejmowała inicjatywy przedstawiane przez młodzież mieszkającą poza granicami kraju. Wspólnota z Aachen prezentowała Spotkania Formacyjne Młodych EMAUS, które mają wspierać rozwój duchowy poprzez pogłębioną formację. Aktywność Ruchu Czystych Serc prezentowały wspólnoty z Anglii i Francji.

-Budujemy parafie. Mieszkamy w bloku. Mamy nietypowe warunki pracy z młodzieżą- o  specyfice duszpasterstwa młodzieży na Białorusi mówi ks. Włodzimierz Maruszewski.

- Duszpasterstwo młodzieży to nie tylko ukierunkowanie się na rozwój duchowy tych, którzy już w Kościele są zaangażowani, ale naszą aktywność z młodymi kierujemy także na niesienie pomocy bezdomnym - mówi przedstawiciel stowarzyszenia Pomost- Passerelle z Paryża.

- Lubię jeździć i cieszę się  - mówi Patrycja z Brukseli- ze spotkań młodych, organizowanych przez naszą misję katolicką. Serdecznie zapraszam na nie innych. Jest to czas radości, świętowania i formacji.

- Gracja to piękny kraj, ale to piękno nie odrywa nas od angażowania się w życie naszej parafii- mówi Alek- mamy wiele inicjatyw i jesteśmy otwarci także na innych.

- Ekstremalna Droga Krzyżowa na terenie Wielkiej Brytanii cieszy się coraz większą popularnością- mówi Kuba- organizujemy ją widząc jej dobre owoce i jej wpływ na formację duchową osób przeżywających  wyjątkowe doświadczenia.

- Młodzi ewangelizują młodych- mówi Joanna z Anglii- pójście dziecka do pierwszej Komunii Świętej jest doskonałą okazją, by inicjować kontakt z młodymi rodzicami, by wpływać na ich rozwój duchowy i przez fakt pierwszej Komunii Świętej ich dziecka inspirować ich do głębszego przeżywania wiary.

W czasie homilii ks. bp Wiesław Lechowicz podkreślał jak ważne jest w życiu młodego człowieka, aby otwierał się na przyjęcie woli Bożej w swoim życiu. Tylko dzięki jej realizacji człowiek może być szczęśliwy. Ksiądz biskup odwoływał się w swojej homilii do bł. Karoliny Kózkówny i św. Stanisława Kostki, a bł. Pier Gorgio Frassatii został ukazany jako młoda osoba, która charakteryzowała się wielką wrażliwością wewnętrzną.

Podsumowanie obrad drugiego dnia odbyło się w czasie dyskusji panelowej z udziałem ks. bpa Wiesława Lechowicza, który wskazał, że to wszystko co czynimy chodzi o zbawienie człowieka.

Na zakończenie dnia młodzież uczestniczyła w adoracji Najświętszego Sakramentu poprzedzonej katechezą. Niewidomy spod Jerycha i kobieta cierpiąca na krwotok to osoby ukazujące również i naszą niemoc- mówił ks. Zbigniew Kucharski- która jest momentem motywującym do jeszcze większego zbliżenia się do Jezusa Chrystusa i Jego miłości uzdrawiającej.


Kongres Młodzieży Polonijnej odbywa się w dniach 17.07-01.08.2016r. w Warszawie i Krakowie. Uczestniczy w nim ok. 250 osób z ok. 20 krajów.


Z poważaniem

Ilona Trojnar

Przewodnicząca Prezydium

Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży


Copyright © 2017. All Rights Reserved.