Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

​Tematem Światowych Dni Młodzieży jest miłosierdzie

Gdy przedwczoraj po oczekiwaniu w deszczu na Błoniach wyszło słońce gdzieś tam pomiędzy chmurami, pomyślałem, że ten obraz to metafora rzeczywistości. Kiedyś Pius XII takiej metafory użył, odwołując się do włoskiej zimy, kiedy z jednej strony wszystko umiera, gnije, rozkłada się i kończy, a z drugiej pod ziemią, pod martwymi już liśćmi rodzi się nowe życie. Jeszcze niezauważalnie, nieśmiało, ale ostatecznie to do niego należy przyszłość. Ta metafora opisuje świat dziś, bo widzimy, jak nasza kultura gnije, rozkłada się i kończy, z drugiej zaś strony Ewangelia gdzieś tam podskórnie kiełkuje i wzrasta.

Jest jakaś genialna intuicja Jana Pawła II tych dni, które za każdym razem odsłaniają przed młodymi, ale i wszystkimi, którzy w nich uczestniczą, powszechność Kościoła, jedność wyznawców Chrystusa w podzielonym świecie. W tym roku tematem ŚDM jest miłosierdzie, a zatem temat, który jest w centrum Ewangelii i w którym dotykamy istoty kolizji Ewangelii z tym światem, gdzie często młodzi ludzie decydują się oddać swoje życie, by innym je odebrać. My wierzymy w Tego, który oddał życie, by innych ocalić.

ks. biskup Michał Janocha

za:niezalezna.pl/83920-tematem-swiatowych-dni-mlodziezy-jest-milosierdzie

***

Z Bogiem i diabłem

„Gazeta Wyborcza” trwa w niecierpliwym oczekiwaniu na przyjazd papieża Franciszka. W żadnej mierze bynajmniej nie chodzi o polską gościnność, jakieś duchowe doznania albo tym bardziej łączenie się w modlitwie. Lewica, która zawsze przestrzegała przed mieszaniem się duchownych do polityki, nie płakała po Janie Pawle II i przez dobre ćwierć wieku wspierała wszystko, co miało niszczyć Kościół, teraz ma oczekiwania. I tak Franciszek ma potępić rząd PiS-u za brak entuzjazmu wobec systemu przymusowego umieszczania w Polsce uchodźców, zaatakować prezydenta za sprawę Trybunału Konstytucyjnego, uderzyć w górników, nakazując stosowanie OZE, oraz najlepiej ogłosić biskupem ks. Wojciecha Lemańskiego. Mile widziane byłoby poruszenie sprawy koni w Janowie Podlaskim, Puszczy Białowieskiej oraz ukrywania egzemplarzy „GW” na stacjach benzynowych. Z uczuciem wstrętu oglądam ten spektakl hipokryzji. Uczucie nienawiści do PiS-u każe opozycji jednego dnia dostarczać materiału do antypolskiego paszkwilu proputinowskim dziennikarzom Russia Today, a drugiego dnia stroić się w piórka obrońcy zasad chrześcijaństwa. Raz z diabłem, raz „z Bogiem”. Byle kasa znów się zgadzała.

Jacek Liziniewicz

za:niezalezna.pl/83931-z-bogiem-i-diablem

Copyright © 2017. All Rights Reserved.