Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Protest Polaków przed siedzibą TSUE

Pracownicy kopalni Turów pod sztandarami „Solidarności” manifestowali w piątek w Luksemburgu przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Obawiają się oni o swoją przyszłość i miejsca pracy. Ponadto sprzeciwiali się decyzji TSUE o wstrzymaniu wydobycia węgla.

Przed godz. 10.00 ulice Luksemburga były pełne protestujących.

Pokonali setki kilometrów, by zamanifestować swój sprzeciw wobec decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zakazał wydobycia w kopalni Turów. W Luksemburgu przywitała ich policja, zasieki i drut kolczasty.Zasieki jak za czasów wojny

Przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda, wskazał, że związkowcy nie pozwolą na to, co działo się w latach 90., kiedy w Polsce zamykano stocznie, kopalnie i huty.

    – Mówią, że polska policja jest brutalna. Widzicie, przyjechaliśmy do uśmiechniętej Europy, która wita nas drutem kolczastym tylko dlatego, że przyjeżdżamy bronić miejsc pracy w naszym kraju. W suwerennym państwie, które chce być w UE ale nie jako kolonia i tania siła robocza, tylko jako dumne państwo narodowe – powiedział Piotr Duda.

Decyzja TSUE to próba podporządkowania państwa i kolejny szantaż finansowy, gdzie za każdy dzień wydobycia – zgodnie z decyzją jednego sędziego – Polska miałaby zapłacić pół miliona euro. „Solidarność” nie wyraża na to zgody.

    – Nie wyrażamy zgody i nie zgodzimy się nigdy na to, aby jedna osoba, by Trybunał Niesprawiedliwości podejmował decyzję o likwidacji setek tysięcy miejsc pracy i wpływał negatywnie na polskie bezpieczeństwo energetyczne – oznajmił przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów może pozbawić pracy tysiące osób.

    – Jeżeli rzeczywiście miałoby dojść do tej katastrofalnej decyzji zamknięcia kopalni i elektrowni, to wtedy Bogatynia praktycznie nie istnieje. Siłą rzeczy Kościół zawsze był z ludźmi, a ja jestem tam, gdzie mnie proszą, czyli z tymi, którzy protestują w obronie własnych miejsc pracy – podkreślił ks. Aleksander Leszczyński, proboszcz parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Bogatyni i kapelan „Solidarności”.

Protestujący obawiają się, że decyzje TSUE w sprawie Turowa to dopiero początek szerszej kampanii wymierzonej w polskie górnictwo i węgiel, który przez lata stanowił o bezpieczeństwie energetycznym Polski.

    – Dzisiaj mówią: „Zamknąć kopalnie Turów”. Jutro być może powiedzą: „Zamknąć elektrownie”, pojutrze: „Zamknąć pozostałe kopalnie”, a potem inne zakłady pracy, a my będziemy zdychać z głodu – mówił Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

W trakcie protestu związkowcom towarzyszyli polscy europosłowie. Zaproszeni zostali wszyscy bez wyjątku. Przed nami długa droga – podkreśliła europoseł Anna Zalewska z PiS.

    – Mam nadzieję, że zainspirujecie wszystkich związkowców w całej Unii Europejskiej dla dobra UE oraz jej obywateli – oznajmiła Anna Zalewska.

Manifestację wsparły środowiska związane z Marszem Niepodległości. Odśpiewana została Rota.Łącznie przed siedzibą TSUE manifestowało ponad 2 tys. osób. Na tyle zgodziły się władze Luksemburga.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.