Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

„Z wami szła Polska prawdziwa”

Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy serdecznie zaprasza na nowe widowisko patriotyczne łódzkiego zespołu „Twierdza Pamięć”. W tym roku – przygotowane z myślą o obchodach Święta Niepodległości i rocznicy stanu wojennego – dedykowane jest „obrońcom naszych polskich granic”.

Miejsca i terminy prezentacji spektakli w listopadzie i grudniu:
•    5 XII – Kurowice (kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego, godz. 12:15).
•    9 XII – Łódź (Łódzki Dom Kultury, godz. 19:00).
•    12 XII – Konstantynów Łódzki (parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, godz. 17:30 (zaraz po Adoracji i Mszy św. za Ojczyznę).

Widowisko „Z wami szła Polska prawdziwa” oparte zostało na tradycyjnych pieśniach patriotycznych i fragmentach wspomnień świadków wydarzeń z lat 1914 – 1920. Prezentuje najważniejsze wydarzenia związane z burzliwymi i brzemiennymi w skutkach latami, kiedy to Polska „po 123 latach zaborów wracała na mapy Europy”, m.in.: wybuch I wojny światowej, walka o Niepodległość, powstanie Państwa Polskiego, wojna polsko-bolszewicka. Spektakl wykorzystuje także teksty wybitnych polskich autorów, m.in.: Adama Mickiewicza, Stefana Żeromskiego, Zofii Kossak-Szczuckiej, Juliusza Żuławskiego, Edwarda Słońskiego, a także autorskie pieśni i piosenki Zespołu „Twierdza Pamięć”, w składzie: Urszula i Jarosław Paczyńscy, Tomasz Bieszczad.
Treści prezentowane w spektaklu ilustrowane są specjalnie przygotowanymi projekcjami, opartymi na bogatym materiale ikonograficznym. Publiczność będzie miała dodatkową przyjemność uczestnictwa w śpiewaniu tradycyjnych pieśni patriotycznych. Grudniowe spektakle będą wzbogacone o akcenty związane ze stanem wojennym 13 grudnia 1981.
Spektaklowi „Z wami szła Polska prawdziwa” patronuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz Przedsiębiorstwo Pietrucha S i A.
Zespół „Twierdza Pamięć” istnieje od jesieni 2015 roku. Założyli go Urszula i Jarosław Paczyńscy, nieco później dołączył Tomasz Bieszczad. We wcześniejszym okresie dali się poznać jako inicjatorzy i współtwórcy różnych łódzkich projektów artystycznych i estradowych, m.in.: zespołu rockowego „Kery Band” i kabaretu „Pętla Ósemki”.
W swojej twórczości „Twierdza Pamięć” podejmuje wątki związane z polską tradycją niepodległościową. Walka pokoleń o suwerenność i pomyślność narodu, szacunek dla tradycji, troska o historyczną uczciwość przeciw relatywizowaniu świata wartości – od początku znajdują odbicie w poczynaniach grupy, zwłaszcza w autorskich widowiskach teatralno – muzycznych i w piosenkach. Najbardziej znane i wielokrotnie prezentowane w Łodzi i w innych miastach Polski spektakle to: „Nóż w plecy – 17 IX 1939”; „Orszak. Imiona Niepodległości”; „Dzieci z obozu na Przemysłowej”; „Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament”; „Rodzina Niepodległa”, „Dni rozpaczy, dni chwały”.
Szereg autorskich piosenek z repertuaru zespołu stało się prawdziwymi przebojami w środowiskach patriotycznych Łodzi (np. „Epitafium dla patriotów”, „Gdzie są Wasze groby?”, „Kosodrzewina”, „Ballada o Międzymorzu”).
„Twierdza Pamięć” występuje w Łodzi i innych miastach Polski, m.in. towarzysząc przedsięwzięciom edukacyjnym i rocznicowym. Można tu wymienić m.in.: Kongres Kobiet Polskiej Niepodległości (Częstochowa), Zjazd Dzieci Żołnierzy Wyklętych (Lublin), Konferencje: "Polska w nauczaniu św. Jana Pawła II", „Polska między mesjanizmem a pragmatyzmem” (Łódź), „Nowe miejsca debaty o Polsce” (Warszawa).
Obok koncertów i widowisk okolicznościowych zespół ma na koncie spektakle stricte teatralne: bożonarodzeniowe jasełka prezentowane, w ubiegłych latach, m.in. podczas łódzkich Orszaków Trzech Króli; autorski spektakl wielkopostny prezentowany w kościołach pt. „Drzewo Przenajszlachetniejsze”; autorski spektakl edukacyjny dla młodzieży pt. „Teatr w ogniu pytań” (prezentowanym w szkołach, w Polsce i na Litwie).
Zespół „Twierdza Pamięć” stale współpracuje z Oddziałem Łódzkim Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół Katolickich.
W ramach współpracy uczestniczył w – firmowanych przez te Stowarzyszenia – autorskich przedsięwzięciach artystyczno-edukacyjnych, które otrzymały granty Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz

Copyright © 2017. All Rights Reserved.