Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Kongres Edukacji Klasycznej

Edukacja klasyczna to taka, która stawia na wychowanie do dobra, piękna i prawdy – mówił prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podczas pierwszego Kongresu Edukacji Klasycznej.

Pójście drogą edukacji klasycznej, czyli edukacji, która będzie uczyła człowieka dobra, piękna i prawdy, jest absolutnym warunkiem dobrej przyszłości naszego pokolenia – mówił prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, na Zamku Królewskim w Warszawie podczas pierwszego Kongresu Edukacji Klasycznej.

– W czasach, kiedy dobro schodzi na dalszy plan, edukacja klasyczna, czyli wychowanie do dobra, piękna i prawdy jawi się jako naczelne zadanie. Jeśli tego nie zrobimy, jeśli nie postawimy na edukację klasyczną, na rozwój edukacji klasycznej, nie postawimy na wychowanie młodych pokoleń, to je stracimy i straci je Polska – powiedział prof. Przemysław Czarnek.

Elementem wzmacniania edukacji klasycznej i wszystkich działań podejmowanych w ministerstwie jest I Ogólnopolski Konkurs Retoryczny. Retoryka jako sztuka dobrego i pięknego mówienia, ale również suwerennego i krytycznego myślenia jest narzędziem bardzo nowoczesnym – podkreślał dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– Jeśli teraz rozpoczynamy konkurs i potem olimpiadę, to jest to dobry krok w stronę nauczenia, dania młodzieży dobrego narzędzia mówienia, myślenia, prezentowania i obrony własnego stanowiska. Właśnie to jest w tym najważniejsze – wyjaśnił dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki.

I Ogólnopolski Konkurs Retoryczny został zorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Lublinie we współpracy z KUL-em oraz Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych – mówiła Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty.

– Myślę, że dane liczbowe – mówiące o tym, jak wiele osób zgłosiło się do udziału w tym konkursie – pokazują, że odpowiedzieliśmy też na oczekiwanie nauczycieli szkół podstawowych. Aktualnie zgłosiły się 242 szkoły, a z tych szkół ponad 1800 uczniów – powiedziała Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty.

W grudniu z kolei odbędzie się nabór na Olimpiadę Retoryczną dla szkól średnich.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.