Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Tomasz Bieszczad-Łódź: Na scenie i w twierdzy

„Moja flaga jest niepokonana (…), moja dusza należy do Boga” – śpiewa w jednej ze swoich piosenek Jarosław Paczyński, założyciel (jesienią 2015 roku, wraz z żoną, Urszulą) zespołu „Twierdza Pamięć” (nieco później dołączył do nich Tomasz Bieszczad).

Takie jawne deklaracje nie ułatwiają, w dzisiejszych czasach, wspinaczki na szczyty popularności, do wystawnych programów telewizyjnych i wielkich sal koncertowych. Toteż twórcy „Twierdzy” nie wspinają się na siłę, ani na siłę nie zdobywają przychylności mecenasa. Kontentują się koncertami w kościołach, salkach parafialnych, szkolnych świetlicach. Tam jest ich publiczność. To jest ich twierdza, azyl, ich enklawa. Czasem udaje się im zaprezentować program w prestiżowej auli łódzkiego Seminarium, w Łódzkim Domu Kultury, częstochowskim Muzeum Monet, warszawskiej Bibliotece im. Janusza Kurtyki… latem – mogą pokazać się podczas plenerowych uroczystości w powiecie czy gminie. Najważniejsze, by „pozostać sobą”.

„Twierdza Pamięć” podejmuje tematy związane z polską tradycją niepodległościową: Walka pokoleń o suwerenność i pomyślność narodu, szacunek dla Tradycji, troska o historyczną uczciwość przeciw relatywizowaniu świata wartości – od początku znajdują odbicie w autorskich widowiskach, takich jak: „Nóż w plecy”, „Orszak”, „Dzieci z obozu na Przemysłowej”, „Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament”, „Rodzina Niepodległa”, „Dni rozpaczy, dni chwały”. Obok nich powstały też: wielkopostne misterium „Drzewo Przenajszlachetniejsze”, spektakl edukacyjny „Teatr w ogniu pytań” (prezentowany w szkołach, w Polsce i na Litwie) oraz widowiska jasełkowe. Szereg autorskich piosenek „Twierdzy” stało się przebojami w środowiskach patriotycznych Łodzi („Epitafium dla patriotów”, „Gdzie są Wasze groby?”, „Kosodrzewina”, „You know”, „Ballada o Międzymorzu”).

Zespół współpracuje z Oddziałem Łódzkim Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i z częstochowskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół Katolickich. Dzięki temu doszło do realizacji kilku autorskich przedsięwzięć, które zdobyły granty Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Najnowsze widowisko historyczne „Z wami szła Polska prawdziwa” oparte zostało na fragmentach pamiętników i wspomnień świadków wydarzeń z lat 1914 – 1920. Jest to – na dzisiejsze czasy – całkiem niezła „szkoła przetrwania, odwagi i rozsądku”. W czasach, gdy świat wartości się chwieje, najbezpieczniejsze okazuje się – po wielekroć sprawdzona – polska twierdza. Spektakl ilustrowany jest starannie przygotowanym materiałem ikonograficznym. Publiczność będzie mogła uczestniczyć we wspólnym śpiewie. Grudniowe spektakle są wzbogacone o akcenty związane ze stanem wojennym 13 grudnia 1981.

Zapraszamy:

• 5 XII – Kurowice (kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego, godz. 12:15).
• 5 XII – Łódź (kościół p.w. Chrystusa Króla, ul. bp. W. Bandurskiego 55, godz. 19:00, po Mszy św.).
• 9 XII – Łódź (Łódzki Dom Kultury, ul Traugutta 18, godz. 19:00).
• 12 XII – Konstantynów Łódzki (parafia p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, godz. 17:30 (po Adoracji i Mszy św. za Ojczyznę).

za:lodz.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.