Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

„Gazeta Polska” obchodzi 195-lecie istnienia. Po dwóch wiekach wartości redakcji pozostały niezmienne

W środę mija 195 lat od wydania pierwszego numeru „Gazety Polskiej”. Wolność, niezależność, patriotyzm, prawość i przywiązanie do tradycji – to jedne z głównych wartości, które od blisko dwóch wieków przyświecają redakcji „Gazety Polskiej”.

1 grudnia 1826 r. ukazał się pierwszy numer „Gazety Polskiej”. Jego współzałożycielami byli Maurycy Mochnacki i Ksawery Bronikowski.

Na łamach pisma publikowali m.in.: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Bolesław Prus, Bolesław Lutomski, Jan Gadomski oraz Roman Dmowski.

Jak podkreśla red. naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz, gazeta „od zawsze odpowiadała na wielką potrzebę budzenia ducha narodu”. „Byli ludzie, którzy chcieli tego ducha budzić, i ludzie, którzy chcieli uczestniczyć w tym jako czytelnicy. Mimo upływu 195 lat w tej podstawowej potrzebie nic się nie zmieniło” – zaznacza.

„Pełnimy misję w bardzo różnych warunkach. Dziś one nie są tak trudne, bo dolegliwości, które sprawiają nam sądy, są niczym w porównaniu z tym, co musieli cierpieć nasi poprzednicy skazywani na więzienie w XIX w. Jedno pozostaje niezmienne. Jest to służba wolnej Polsce” – zaznacza red. Sakiewicz.

za:tvrepublika.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.