Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Abp Gądecki spotkał się z patriarchą Konstantynopola. Rozmowy odbyły się bez udziału mediów

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki spotkał się z prawosławnym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I. Rozmowy odbyły się bez udziału mediów. Hierarchowie odwiedzili też uchodźców.

/.../  Poinformowano, że rozmowy odbyły się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Gości powitał kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Następnie odbyła się prywatna rozmowa, bez udziału mediów, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Gądeckiego z patriarchą Bartłomiejem I.

Spotkanie z uchodźcami

Hierarchowie odwiedzili też uchodźców, którzy przebywają w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym "Dobre Miejsce" w Warszawie. Patriarcha Bartłomiej I do ukraińskich rodzin powiedział, że przyjechał z Konstantynopola na zaproszenie prezydenta RP. - Jesteśmy blisko z wami w cierpieniu i modlitwie - podkreślił patriarcha Konstantynopola. Hierarcha miał też drobne podarunki dla ukraińskich uchodźców. Spotkanie zakończyła krótka wspólna modlitwa o pokój na świecie.

Bartłomiej I w poniedziałek spotkał się z parą prezydencką. Andrzej Duda podziękował patriarsze za mówienie prawdy o wojnie na Ukrainie. - Jesteśmy głęboko wdzięczni waszej świątobliwości za bardzo konsekwentne i spokojne wskazanie, kto jest ofiarą tego straszliwego konfliktu zbrojnego na Ukrainie - powiedział prezydent podczas spotkania.

Prawosławny patriarcha Konstantynopola jako następca św. Andrzeja Apostoła nosi tytuł ekumenicznego patriarchy prawosławia z siedzibą w Stambule. Jest honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia, które liczy ok. 300 mln wiernych. Większość Kościołów prawosławnych rządzi się za pośrednictwem własnych patriarchatów. Bartłomiej I jest "pierwszym wśród równych" w gronie patriarchów.


Za: https://www.polskieradio24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.