Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Przygotowania do odbudowy Pałacu Saskiego nabierają tempa

W ramach przygotowań do odbudowy Pałacu Saskiego odkopano już 50 proc. fundamentów budynku zniszczonego w trakcie II wojny światowej. Prace archeologiczne i odkrywkowe na Placu Piłsudskiego w Warszawie trwają od sierpnia.
Za odbudowę odpowiedzialna jest Spółka Celowa Pałac Saski. Jej prezes, Jan Kowalski, wskazał

na antenie Radia Maryja, że obecnie najważniejszym wyzwaniem jest zabezpieczenie odkrytych fundamentów.

Trwają w tej sprawie rozmowy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

    – Realizujemy prace archeologiczne nad dawną częścią Pałacu Saskiego. Tak naprawdę są to prace, które powtarzamy, ponieważ były już realizowane w 2008 roku, podczas których zostało przypisanych 30 procent fundamentów do rejestru zabytków. Musimy zabezpieczyć fundamenty, które zostały wpisane do rejestru. Rozmawiamy o możliwości współpracy przy konserwacji z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, który jest najbardziej doświadczony w tym zakresie. Później będziemy realizować prace archeologiczne pod kamienicami od strony Pałacu Brühla – powiedział Jan Kowalski.

Na początku przyszłego roku ma zostać z kolei ogłoszony konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu.

Budynek ma znów służyć mieszkańcom od 2030 roku. Znajdą w nim miejsce m.in., różne instytucje kultury. Koszt odbudowy to 2,5 mld złotych.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.