Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Stulecie ogłoszenia św. Franciszka Salezego patronem dziennikarzy

28 stycznia w Padwie będzie mieć miejsce szczególne spotkanie, które zostało zorganizowane z okazji setnej rocznicy ogłoszenia św. Franciszka Salezego patronem dziennikarzy i pisarzy. Jego organizatorem jest “Unione Cattolica Stampa Italiana” (UCSI) i “Istituto Superiore Internazionale Salesiano di Ricerca Educativa” (ISRE).

Spotkanie, które odbędzie się w Sali Studiów Teologicznych Bazyliki św. Antoniego w godzinach 9.30 – 12.45 do 12:45 (UTC+1), będzie również okazją do pogłębienia niektórych kwestii zaproponowanych przez papieża Franciszka w jego ostatnim liście apostolskim “Totum amoris est” (Wszystko należy do miłości), poświęconym postaci świętego biskupa Genewy.

Postać patrona dziennikarzy nakreśli kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. W tym porannym studium będą uczestniczyć Paolo Ruffini, prefekt Dykasterii ds. Komunikacji Społecznej Stolicy Apostolskiej oraz ks. Giulio Albanese, kombonianin, misjonarz i dziennikarz. Młodzi reporterzy z “Cube Radio”, akademickiego radia Salezjańskiego Instytutu Uniwersyteckiego z Wenecji (Iusve) pokaża krótki film zatytułowany “Święty Franciszek Salezy, wczoraj i jutro”, podkreślając jego aktualność.

W spotkanie wprowadzą Mimmo Vita, przewodniczący “UCSI Veneto”, i Michela Possamai, przewodnicząca “ISRE Venezia”. Głos zabiorą także inni przedstawiciele władz kościelnych i cywilnych, którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania. Po nim odbędzie się panel dyskusyjny, którego moderatorem będzie krajowy szef UCSI, Vincenzo Varagona, a który będzie dotyczyć infodemii i transformacji dzisiejszej komunikacji społecznej, targanej poważnymi kryzysami od wewnątrz i od zewnątrz. Głos zabiorą dziennikarze: Lucia Bellaspiga (Avvenire), Vania de Luca (Tg3); wykładowcy Uniwersytetu w Padwie: prof. Vittorio Berti (historia chrześcijaństwa), prof. Fabrizio Ferrari (historia religii) i prof. Enzo Pace (socjologia religii); dziennikarz i przewodniczący “Associazione Webmaster Cattolici Italiani” (WECA), Fabio Bolzetta, a także Federico Ruozzi, profesor historii chrześcijaństwa Uniwersytetu w Modenie i Reggio Emilia.

Wybór Padwy na to ogólnopolskie spotkanie podyktowany jest tym, że św. Franciszek Salezy w latach 1588-1592 uczęszczał na Uniwersytet w Padwie, gdzie studiował prawo i teologię, i to właśnie w tym mieście najprawdopodobniej podjął decyzję o zostaniu kapłanem.

To przedpołudnie studium i analizy, akredytowane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Regionu Veneto, otrzymało wsparcie Fundacji “Cassa di Risparmio di Padova e Rovigo”, “Banca di Credito Cooperativo di Patavina i Region Veneto”, a także będzie się odbywać pod patronatem Prowincji i Miasta Padwa, Uniwersytetu w Padwie, Krajowego i Regionalnego Związku Dziennikarzy, Związku Dziennikarzy Wenecji, “Vatican News”, Włoskiej Federacji Tygodników Diecezjalnych (FISC), WECA, Salezjanów Księdza Bosko z Włoch, Konferencji Biskupów Triveneto, Diecezji Padwy, Salezjańskiego Instytutu Uniwersyteckiego w Wenecji (IUSVE), Bazyliki św. Antoniego, “Messaggero di Sant'Antonio”, Krajowej Rady Głuchych oraz Konsorcjum Ochrony Win Wzgórz Euganejskich.

za:www.infoans.org/pl/sezioni-eventi/item/16970-wlochy-stulecie-ogloszenia-sw-franciszka-salezego-patronem-dziennikarzy

Copyright © 2017. All Rights Reserved.