Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Łódź: Obchody Święta Niepodległości

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przypadającego w sobotę, 11 listopada, w Łodzi i regionie przygotowano szereg wydarzeń o charakterze patriotycznym.
Metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś sprawować będzie Mszę św. w intencji Ojczyzny z udziałem przedstawicieli władz państwowych i miejskich w Bazylice Archikatedralnej o godzinie 10.00. Po niej

na Placu Katedralnym im. św. Jana Pawła II odbędzie się uroczysta zmiana warty oraz niepodległościowy apel pamięci połączony ze złożeniem wieńców, kwiatów i zniczy na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczystości pod katedrą zakończą przemówienia oraz defilada kompanii honorowych.

Na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze odbędzie się piknik niepodległościowych dla starszych i młodszych. Jego najważniejszym punktem będzie uroczysty wjazd i powitanie marszałka Józefa Piłsudskiego, w którego wcieli się łódzki aktor, Gracjan Kielar. Poprzedzi go wspólne odśpiewanie hymnu państwowego oraz prezentacja grup rekonstrukcji historycznych, służb mundurowych i kolekcjonerów sprzętu wojskowego. Rynek wypełnią pojazdy pancerne z różnych epok, wystąpi także orkiestra dęta z mażoretkami.

Na godz. 16:00 zaplanowano harcerskie ognisko ze śpiewaniem piosenek patriotycznych. Piknik zakończy pokaz biało-czerwonych fajerwerków. Wszystkim uczestnikom pikniku rozdawane będą kokardy narodowe. Zostały one wykonane przez uczniów łódzkich szkół podstawowych: nr 33, 45, 64, 70, 174, 204 oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6. Najmłodsi wykonali samodzielnie łącznie blisko 1500 biało-czerwonych rozetek. Miasto od 2019 r. organizuje akcję „Kokardy narodowe od łódzkich dzieci”, która popularyzuje barwy polskiej flagi państwowej w Narodowe Święto Niepodległości.

Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 176 przygotowywali się do obchodów Święta Niepodległości wspólnie z seniorami z Domu Dziennego Pobytu przy ul. Sienkiewicza 79. Podczas patriotycznych warsztatów wspólnie przygotowywali okolicznościowe biało-czerwone kokardy oraz śpiewali znane polskie pieśni patriotyczne takie jak „My, Pierwsza Brygada”, „Wojenko, wojenko” i „Przybyli ułani”.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13 zaprasza na „Zabawy z symbolami narodowymi”. Uczestnicy warsztatów wysłuchają opowieści o fladze, hymnie i godle oraz innych symbolach kojarzących się z historią Polski. Na miejscu będzie można wykonać własną kokardę narodową z papieru i bibuły. Tego samego dnia odbędzie się też gra miejska „Łódzcy bohaterowie. Na tropie tajemnic Niepodległości”. Uczestnicy podążą śladami postaci związanych z łódzkimi wydarzeniami w listopadzie 1918 r.

za:www.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.