Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Marek Kamiński - Jubileuszowe medale

Czas kulminacji wydarzeń związanych z 600 - leciem nadania praw miejskich Łodzi minął, ale cały czas jesteśmy w roku jubileuszowym. W Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15 odbyła się szósta seria uroczystości wręczenia medali jubileuszowych łodzianom, za ich wkład w rozwój i promocję miasta. Kapituła medali to wspaniałe wyróżnienie przyznała m.in. duchownym, społecznikom, sportowcom, muzykom, aktorom, a także dziennikarzom. Medale wręczała Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- To jest święto każdego z nas, ponieważ ten medal, który Państwu wręczamy jest wyjątkowy dlatego, że przyznawali go łodzianie dla łodzian. To szczególny medal, który pokazuje olbrzymią i niezaprzeczalną wartość, że jesteśmy społecznością, wspomagamy się wzajemnie i wspólnie budujemy od wielu lat nasze miasto - powiedziała Pani Prezydent.
    
Odznaczenia przyznawała Kapituła Medali na 600 – lecie Łodzi w składzie: sportowiec Marcin Gortat, dr Tomasz Karauda, publicysta Błażej Lenkowski, producent filmowy Piotr Dzięcioł, przedsiębiorca Jacek Szwajcowski oraz dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Magda Komarzeniec przewodnicząca Kapituły.
    
Wśród wyróżnionych znalazła się również Jadwiga Kamińska dziennikarka telewizyjna i prasowa.
Od ponad 27 lat współpracuje z Tygodnikiem Niedziela, w którym opublikowała kilkaset artykułów m.in. reportaże, wywiady, relacje z aktualnych wydarzeń z życia Kościoła.
Za owocną pracę i promocję kultury otrzymała dwukrotnie medal MATER VERBI.
Przez prawie 12 lat współpracowała z lokalną telewizją, w której zrealizowała ponad 1300 reportaży i programów edukacyjnych, kulturalnych i religijnych.

Najdłużej realizowanym był magazyn katolicki „Kościół w służbie człowieka”.
W ponad 540 programach przekazywała rzetelną i profesjonalną informację o wydarzeniach i problemach Kościoła Łódzkiego, za co z okazji emisji 500 odcinka magazynu, ks. abp Władysław Ziółek odznaczył ją Złotym Krzyżem Archidiecezji Łódzkiej.

Reportaż poruszający problem bezdomności „Bez adresu” zdobył jedną z głównych nagród na II Ogólnopolskim Przeglądzie Katolickich Programów Telewizyjnych i Radiowych w Łodzi oraz był nominowany do głównej nagrody na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. Reportaż opowiada o życiu bezdomnego odnajdującego sens życia w pisaniu wierszy.

Jest realizatorką filmu biograficznego o słynnej malarce dzieci Danucie Muszyńskiej - Zamorskiej „Zauroczenie pięknem”. Na podstawie obrazu pani Danuty „Dziewczynka z gołąbkiem” wykonano gobelin, który jako dar narodu polskiego wręczono papieżowi Janowi Pawłowi II, w czasie Jego pierwszej wizyty w Polsce.

Artykuły Jadwigi Kamińskiej ukazują się również na kilku portalach internetowych.
Jako członek Stowarzyszenia „Słowo i Muzyka u Jezuitów” bierze aktywny udział w organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. prof. Teresy Żylis-Gara, który w tym roku odbył się już po raz czternasty. Jest współautorką książki „Służba dobru wspólnemu”.
         
Jako członek Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy aktywnie uczestniczyła w organizacji cyklicznych konferencji „Dziennikarz między prawdą a kłamstwem”, opracowywała wystąpienia prelegentów, które ukazywały się w publikacji książkowej po konferencji.
Razem z mężem Markiem są pomysłodawcami, aby od Ognia Niepodległości przywiezionego przez harcerzy z grobów Legionistów Polskich poległych w bitwie pod Kostiuchnówką, były zapalane znicze w Dzień Niepodległości na Grobie Nieznanego Żołnierza.
         
Za swoją działalność w 2007 r. była nominowana do tytułu Niezwykłej Polki. W 2015 r. otrzymała tytuł i statuetkę Kobiety Niezwykłej. Za pracę dziennikarską i społeczną została odznaczona przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, Odznaką Za Zasługi dla Miasta Łodzi, Krzyżem Zakonu Świętego Jerzego, Medalem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, oraz Krzyżem Komandorskim Świętego Jerzego.
    
Medalem jubileuszowym została nagrodzona również Józefa Danuta Majdańska prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Rozsądnych Polaków. Od 21 lat zajmuje się pomocą społeczną. Pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego w 2013 r. jako emerytka nie zaprzestała swojej posługi na rzecz drugiego człowieka. Przez dwie kadencje była członkiem Łódzkiej Wojewódzkiej Rady Pożytku Publicznego. Jest również członkiem Zarządu Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych piastując przez dwie kadencje funkcję skarbnika. Od września 2007 r. jest prezesem Stowarzyszenia Inicjatywa Rozsądnych Polaków.

Organizacja ta udziela wszelkiej pomocy, porad, informacji, wsparcia żywnościowego, mieszkaniowego, odzieżowego, a także finansowego dla mieszkańców Łodzi i województwa łódzkiego. Przez powołanie Przedsiębiorstwa Ekonomii Społecznej i zatrudnianiu osób długotrwale bezrobotnych, przyucza ich przez szkolenia do zawodu np. robotnika ogólnobudowlanego,  ucząc punktualności, poszanowania dla wykonywanej pracy i współpracy w grupie.

Realizuje Projekty Unijne takie jak: RE START w ramach Rewitalizacji Łodzi w partnerstwie z Miastem Łódź, który ma na celu społeczną i zawodową aktywizację osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, przywracając ich na ścieżkę życia w społeczeństwie obywatelskim. Głównym jej priorytetem jest pomoc żywnościowa od 2004 roku z Programu Europejskiego PEAD I FEAD corocznie  dla 3000 rodzin oraz pozyskiwanie żywności od darczyńców dla osób potrzebujących, ucząc ich jednocześnie pracy  w wolontariacie.

Jest w stałej gotowości i otwartości do pomocy drugiemu człowiekowi, nigdy nikomu nie odmawia rady i wsparcia. Za swoją działalność została odznaczona Odznaką Za Zasługi dla Miasta Łodzi, Odznaką Dzieci Wojny za Społeczny Trud Dzieciom Wojny oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP.