Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Grzegorz B.Bednarek - Wspomnienie ks. Ignacego Skorupki / cz .1/ Bohater Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Ksiądz Ignacy Skorupka w najnowszej historii naszej Ojczyzny zapisał się jako jeden z najważniejszych polskich bohaterów narodowych poległych na przedpolach Warszawy w walkach z rosyjskim najeźdźcą podczas polskiej wojny obronnej przeciw bolszewikom w roku 1920.

  Ten polski katolicki kapłan i żołnierz, który oddał swe młode życie za wolność Polski pod Ossowem w dniu 14 sierpnia podczas krwawej Bitwy Warszawskiej stał się tym samym obok innych wielkich postaci tych wydarzeń, czyli kapitana Stefana Pogonowskiego i por. Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego symbolem polskiego patriotyzmu i bezinteresownej odwagi w poświęceniu swego życia dla dobra naszej Ojczyzny. To co ich łączy oprócz żołnierskiej, bohaterskiej śmierci w tej decydującej wtedy batalii zatrzymującej inwazję zwyrodniałego rosyjskiego komunizmu na Polskę i inne kraje zachodniej Europy to fakt, że byli oni związani z miastem Łodzią, która po odzyskaniu niepodległości stała się ważnym państwowotwórczym centrum odbudowy Polski. Ksiądz Ignacy Skorupka był bowiem w roku 1919 wikariuszem w tworzącej się wówczas od podstaw katolickiej parafii p.w. Przemienienia Pańskiego na łódzkich Chojnach
 
W najbliższy piątek 9 czerwca w tym łódzkim kościele przy ulicy Rzgowskiej 88 w obecności honorowego gościa Metropolii Łódzkiej łowickiego biskupa-seniora Józefa Zawitkowskiego odbędzie się Msza Święta o wyniesienie na ołtarze tego polskiego bohatera narodowego, która jest częścią rozpoczynających się uroczystych przygotowań do przyszłorocznego Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę po 123 latach rosyjskich, pruskich i austriackich zaborów utraconej w wyniku targowickiej zdrady i XVIII-wiecznych rozbiorów naszej narodowej niepodległości. Piszący te słowa był chrzczony, jako polski katolik w tej pięknej świątyni nazywanej przez Łodzian „białym kościołem” .
/.../
Wszelkie prawa autorskie i wydawnicze zastrzeżone. Wszelkiego rodzaju reprodukowanie tekstów i zdjęć oraz tytułu serii bez pisemnej zgody autora i wydawcy jest traktowane jako naruszenie praw autorskich łącznie z konsekwencjami prawnymi przewidzianymi w Ustawie  o    prawie   autorskim i prawach pokrewnych / Dz. U. nr 24 z 23.02. 1994 r. poz.8/  copyright G.B. Bednarek, 2017


Copyright © 2017. All Rights Reserved.