Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Agata Chudzia o spotkaniu opłatkowym w Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Gościnne mury auli Seminarium Duchownego w Łodzi przywitały 11 stycznia 2018  wolontariuszy Caritas  Archidiecezji Łódzkiej oraz biskupa Pękalskiego na kolejnym spotkaniu Opłatkowym. Właśnie  okres Bożego Narodzenia, licznie gromadzi przy stole wigilijnym oraz  kolędowaniu.


Spotkanie Opłatkowe Caritas rozpoczęło się koncertem kolęd solistek z Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi a piękne słowa pieśni wprowadziły uczestników wieczoru w uroczysty nastrój Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego.

Po koncercie pani Danuta Sażyn, odpowiedzialna za Szkolne Koła Caritas, przywitała wszystkich zgromadzonych i podkreśliła, iż kontakt  ze słowem, śpiewem i muzyką fortepianu pozwala duszy wejść w głębię słowa, słowa o Narodzonym Bożym Synu, który w tym miejscu nas wszystkich gromadzi. Polskie kolędy, to prawdziwie dzieła sztuki śpiewane nie tylko w kościołach, ale to znaczący element polskiej tradycji i kultury.

Znaczący gość spotkania opłatkowego, biskup Pękalski odniósł się do idei wolontariatu Caritas, który ma na celu pomoc ludziom potrzebującym, cierpiącym i osamotnionym. Ksiądz biskup wspomniał także na słowa papieża Franciszka do Polaków, który podkreślał, iż dla chrześcijanina za mało  jest tylko  nie  czynić zła. By dawać świadectwo Chrystusowi należy stawić czoła zaniedbaniom i czynić dobro, odnosząc się do słów z Pisma świętego: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt. 25,40) lub „Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą „(1 J. 3)

Następnie ksiądz biskup odniósł się do postawy wolontariuszy, iż są to ludzie, którzy kierują się wyobraźnią miłosierdzia wobec bliźnich, czyli samego Jezusa. Podkreślał, także, by
w relacjach z podopiecznymi szli   z otwartym sercem i kroplami Miłości, by narodziny Zbawcy przyniosły wszystkim radość i nadzieję.

I przyszedł czas na życzenia świąteczne, które przedstawiciele kół parafialnych Caritas z Łodzi złożyli biskupowi. Po błogosławieństwie biskupa Pękalskiego nastąpił moment dzielenia się  białym chlebem i życzeniami. Ten staropolski obyczaj zbliżał do siebie osoby znane i zupełnie obce. Lecz jakże tu mówić o obcych wśród grona wolontariuszy, którzy z natury przyjaźni, życzliwi i otwarci  bieżą z dobrym słowem i czynem ku drugiemu, ku bliźniemu.

A byli wśród nich byli wolontariusze z Bełchatowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Ujazdu, samej Łodzi i z pewnością innych miejsc archidiecezji. Przybyli goście, to osoby zaangażowanie w wielu miejscach Caritas ,są tu wolontariusze ze szkolnych kół, ze świetlicy środowiskowej, z hospicjów domowych , z kół parafialnych,  opiekunowie wyjazdów wakacyjnych, przedszkolnych grup Caritas i wielu innych zaangażowań jakie oferuje Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Wśród nich byli studenci, absolwenci, osoby czynne zawodowo i emeryci, którzy jak sami mówią, wewnętrzną  siłę zyskują właśnie pomagając  innym.

A idąc za życzeniami księdza Andrzeja Partyki, dyrektora Caritas Archidiecezji Łódzkiej, skierowanymi do wolontariuszy,  przekażę je także Tobie drogi czytelniku te słowa:
„Niech tajemnica Bożego Wcielenia otwiera na dary Ducha Świętego, by jak Maryja – bezinteresownie służyć ludziom„


Copyright © 2017. All Rights Reserved.