Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Agnieszka Sadowska - Finał Przeglądu Kolęd i Pastorałek

W Szydłowie wręczono nagrody laureatom XVII Przeglądu Kolęd i Pastorałek, organizowanego przez miejscowe gimnazjum przy współudziale ks. Włodzimierza Dudka, proboszcza parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Uroczystość rozpoczęła  msza św. celebrowana przez ks. bp Ireneusza Pękalskiego, który w homilii nawiązał do słów Jana Pawła II wypowiedzianych  Łowiczu na spotkaniu z rodzinami:
-Rodzice są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci. Rodzina jest powołaniem, tak jak powołaniem jest praca nauczyciela. To nie tylko zawód. Dobry nauczyciel jest przyjacielem młodego człowieka, pomaga mu we wzrastaniu, a młodzi szukają wzorców osobowych. Dzięki zaangażowaniu rodziców i nauczycieli, mają szansę wyrosnąć na wielkich ludzi.  

Niewątpliwie poziom przeglądu świadczy o ogromnym zaangażowaniu i przygotowaniu młodzieży, co potwierdza też Bożena Palus, dyr. gimnazjum: W przyszłym roku musimy pomyśleć o rozszerzeniu edycji, bo chętne do udziału w przeglądzie są nawet przedszkola.

Nagrody przyznano w kilku kategoriach: dla solistów, duetów i zespołów- zarówno ze szkół podstawowych, jak i gimnazjów. Jury obradowało w składzie: Aldona Plucińska etnograf, kustosz Muzeum Archeologiczno- Etnograficznego, Janusz Janyst, recenzent muzyczny, dziennikarz i Witold Smętkiewicz, poeta, fraszkopisarz.  

Do konkursu zgłosiło się 350 uczestników z całego powiatu piotrkowskiego. Jak podkreślało jury, wybór był niezwykle trudny z względu na wysoki i wyrównany poziom, a także urozmaiconą aranżację kolęd dawnych i współczesnych pastorałek. Grand Prix zdobył chór „Witoskowa Serenada” z Szydłowa. Nagrodę specjalną przewodniczącej jury otrzymała Dominika Góra za wyjątkowe wykonanie kolędy „Cisza”.

-Jak mówił Adam Mickiewicz, kolęda to podwalina pod poezję narodową-powiedziała Aldona Plucińska. Zawarta tu jest prawda i piękno. Kolędy symbolizują polskość. Od wielu lat obserwujemy, że na tym terenie jest zagłębie samorodnych talentów. W przeglądzie występują amatorzy, ale wiele z tych osób jest już dziś absolwentami Akademii Muzycznych w całej Polsce.
                                                                             *

Uroczystość rozpoczęła  msza św. celebrowana przez ks. bp Ireneusza Pękalskiego

Grand Prix zdobył chór „Witoskowa Serenada” z Szydłowa

Nagrodę specjalną przewodniczącej jury otrzymała Dominika Góra za wyjątkowe wykonanie kolędy „Cisza”

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.