Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Obozy Zagłady

W Instytucie Europejskim w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 262/264 odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Konzentrationslager Stutthof”, który jest pierwszym z cyklu 25 filmów tworzących Antologię Niemieckich Obozów Zagłady w Europie. Niemiecki nazistowski obóz Stutthof – usytuowany w obrębie Wolnego Miasta Gdańsk – został założony na powierzchni 0,5ha 2 września 1939 r., natomiast w grudniu 1944 r. obszar obozu liczył już 120ha. Do obozu napływały transporty więźniów m.in. z Danii, Norwegii, Finlandii, Litwy, Łotwy. W ciągu 2077 dni działalności zarejestrowano około 110 000 więźniów.

Film ukazuje rzeczywistość panującą w obozie. Poprzez wstrząsające relacje i wspomnienia więźniów o ich pracy, warunkach sanitarnych, poznajemy miejsce ludobójstwa, w którym około 65 000 osób zostało zamordowanych. Produkcję ubogacają oryginalne niemieckie dokumenty obozowe oraz zdjęcia.

Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z jego twórcami: Leszkiem Ciechońskim (scenariusz i reżyseria), Piotrem Zarębskim (zdjęcia i produkcja), a także Piotrem Szubarczykiem (Instytut Pamięci Narodowej) oraz dr Danutą Drywa (Muzeum Sztutthof).

Praca nad filmem dokumentalnym 44 minutowym trwała 2 lata. Jak mówił Piotr Zarębski ideą twórców jest, aby film był darowany a nie sprzedawany.

- Ta antologia to będzie pudełko, w którym znajdzie się 25 płyt. Naszym marzeniem jest, aby wysłać je do wszystkich polskich ambasad na całym świecie, w Polsce do wszystkich szkół, wyższych uczelni humanistycznych w Europie, konsulatów, największych portali internetowych znajdujących się za granicą – powiedział Leszek Ciechoński.

Patronem honorowym realizację „Antologii” objął Minister Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Projekcję filmu zorganizowało Biuro Poselskie prof. Piotra Glińskiego, Wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Tekst:  Jadwiga Kamińska
Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.